Jonathan Pollard: “Jesteśmy Żydami i zawsze będziemy mieć podwójną lojalność”

Elena Dorian     7 kwiecień 2021 

Jonathan Pollard (Jonathan Polański) jest obywatelem amerykańskim, urodzonym w Teksasie z rodziców amerykańskich pochodzenia żydowskiego, znanym z faktu przekazywania do Izraela tajnych dokumentów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, w której pracował jako analityk, w okresie od czerwca 1984 do listopada 1985 roku. Sądzony za szpiegostwo i skazany na dożywocie, wyszedł na wolność w roku 2015 z pięcioletnim zakazem opuszczania Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu restrykcji, w grudniu 2020, przeniósł się do Izraela, gdzie na lotnisku Ben Guriona został przyjęty z wszelkimi honorami przez samego Netanjahu.

Jonathan Pollard jest teraz wolnym człowiekiem, ma obywatelstwo izraelskie i mieszka w Izraelu, gdzie jest uważany za bohatera. Dobrze przysłużył się swojej prawdziwej ojczyźnie, zdradzając kraj, w którym się urodził i mieszkał przez całe życie. I to wszystko pomimo faktu, że jego ojciec służył w armii amerykańskiej, walcząc dzielnie podczas II wojny światowej.

Oto kilka niedawnych wypowiedzi Jonathana Pollarda w wywiadzie dla gazety Israel Hayom.

“Jestem lojalny wobec narodu żydowskiego i państwa żydowskiego” – stwierdził.

“Istota kwestii podwójnej lojalności jest następująca: ‘Przykro mi, ale jesteśmy Żydami i jeśli jesteśmy Żydami, to zawsze będziemy posiadać podwójną lojalność'”.

Zapytany, czy doradziłby młodemu Żydowi pracę dla Mossadu, Pollard odpowiedział:

Powiedziałbym mu, że nie robienie niczego jest niedopuszczalne. Więc zwykły powrót do domu jest nie do przyjęcia. Alija (powrót do Izraela) nie jest do przyjęcia. Musicie podjąć decyzję, czy wasza troska o Izrael i lojalność wobec Izraela i lojalność wobec waszych współziomków Żydów jest ważniejsza niż wasze życie. “Bo wiesz, co prawdopodobnie stanie się z tobą, jeśli zostaniesz złapany. To będzie piekło. Ale musisz spojrzeć na siebie każdego ranka w lustrze, i musisz żyć z samym sobą. Jeśli nic nie zrobisz i odwrócisz się plecami, albo po prostu dokonasz aliyah, i będziesz żył dalej swoim życiem, nie będziesz lepszy od tych Żydów, którzy przed i po zburzeniu Świątyni mówili: ‘Nie jestem za to odpowiedzialny.'”

https://www.israelhayom.com/2021/03/25/american-jewry-consider-themselves-more-american-than-they-do-jews/

https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Pollard

https://www.jpost.com/israel-news/pollard-dedicates-torah-scroll-written-in-prison-to-josephs-tomb-665083