Co najmniej 100.000 ludzi przyszło na Piazza San Giovanni w Rzymie, aby demonstrować przeciwko Zielonej Przepustce, za wolnością i za przyszłością. Ogromna demonstracja została zorganizowana przez Ancora Italia, Movimento 3V, FISI, Primum Non Nocere, No Paura Day oraz Fronte del Dissenso.

Na podium wystąpiła również Nunzia Alessandra Schilirò – wicekwestor (wysoki rangą urzędnik policji włoskiej) w Rzymie.

Na początku swojego wystąpienia Schilirò zacytowała Ghandiego: “Nieposłuszeństwo obywatelskie jest świętym obowiązkiem, gdy państwo staje się despotyczne”.

Stojąc przed wzruszonym tłumem, policjantka powiedziała do mikrofonu: “Kiedy powiedziałam mojej przyjaciółce, że tu dziś przyjdę, doradziła mi, żebym tego nie robiła. Pomyśl o swojej karierze – dodała – zło już zwyciężyło. Zobacz, co się stało z Falcone i Borsellino (zabici sędziowie włoscy – red. UB). Odpowiedziałam jej, że zło nigdy nie wygrało w historii. Gdyby zło zwyciężyło, nie byłoby nas tutaj. My, policjanci – dodała Schilirò – przysięgaliśmy na Konstytucję, dlatego tu jestem. Włoski Green Pass jest nielegalny. Musimy zjednoczyć nasze siły, aby wskazać właściwe rozwiązanie”. (…)

VIDEO (początek wystąpienia: 58 minuta): Wicekwestor Nunzia Alessandra Schilirò przemawia do zgromadzonych:

VIDEO: Krótki wywiad z Nunzią Alessandrą Schilirò po zakończeniu protestu: «Nie boję się niczego. Bronię Konstytucji, na którą przysięgałam!»

https://www.byoblu.com/2021/09/25/nunzia-alessandra-schiliro-vice-questore-roma/

27 września 2021 nadejdzie kolej na kierowców ciężarówek, do których dołączą rolnicy z traktorami. Jak podają portale społecznościowe, oczekuje się, że co najmniej 35-40 tys. kierowców ciężarówek przystąpi do strajku, aby “sparaliżować Włochy” i zmusić rząd i parlament do “cofnięcia się i do przywrócenia wolność i praw”. Oprócz unieważnienia libertyńskiej i rasistowskiej ustawy o zielonej przepustce, wzywają oni do zakończenia stanu wyjątkowego, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach, oraz do zakończenia we Włoszech obecnego dyktatorskiego dryfu.