Rzym, 27 września 2021 – Ministerstwo Obrony pozbawiło byłego generała karabinierów Antonio Pappalardo stopnia z powodów dyscyplinarnych. Były wysoki rangą oficer, przywódca tzw. «Pomarańczowych Kamizelek», został już powiadomiony o zastosowaniu środka administracyjnego. Według ministerstwa, zachowanie Pappalardo naruszyło prestiż sił zbrojnych i złożoną przez niego przysięgę. Ministerstwo twierdzi, że w czasie pandemii, Papalardo naruszył obowiązki wynikające z przysięgi i zhańbił włoskie siły zbrojne. Antonio Pappalardo, 75 lat, jest na emeryturze od roku 2006.

W latach 1988-1991 był przewodniczącym COCER (Centralna Rada Przedstawicieli Wojskowych Karabinierów). W latach 1992-1994 był deputowanym do XI kadencji i przez kilka dni podsekretarzem stanu ds. finansów w rządzie Ciampiego. Od roku 2016 jest przewodniczącym komitetu 12 ekspertów założycieli partii politycznej Movimento Liberazione Italia. Jest jednym z założycieli Pomarańczowych Kamizelek, zrodzonych z żebra tzw. «Forconi», ruchu politycznego, który od 2020 roku należy do koalicji Wolne Włochy.

Pappalardo stwierdził: «Prześladują mnie od lat». Generał zapowiedział, że podejmie działania prawne: «Złożę skargę i zażądam dwóch milionów euro odszkodowania w imieniu ruchu». «Jest to atak na moje prawa polityczne, ale nie damy się zastraszyć» – podkreślił. «Moi prawnicy rozważają, czy pozwać organ, który podpisał ten akt. Popełniają bardzo poważne przestępstwa, ograniczając moją działalność polityczną, którą wolno mi swobodnie prowadzić. Ja, jako lider ruchu, po prostu prowadziłem moją działalność. Mamy do czynienia z prawdziwą dyktaturą, jak pokazuje kontrowersja wokół interwencji wicekwestora Rzymu. Nie istnieje żaden zakaz uniemożliwiający jej wystąpienie publiczne». Były generał sprzeciwia się szczepionce, ponieważ uważa ją za “preparat eksperymentalny i prowizoryczny”, dlatego też wezwał do zorganizowania ogólnokrajowej demonstracji na Piazza del Popolo w Rzymie. “Do Schilirò mówię, że musimy zjednoczyć się wspólnie z tymi wszystkimi osobami w siłach zbrojnych i policji, które nie zostały zaszczepione”.

https://it.wikipedia.org/wiki/Antonio_Pappalardo

https://www.quotidiano.net/cronaca/generale-pappalardo-degradato-1.6851718

Pubblicità