Jestem tu dzisiaj jako wolna obywatelka, korzystająca z praw przysługujących mi na mocy Konstytucji i nie reprezentuję żadnej partii. Jestem tu dzisiaj i zdecydowałem się wziąć udział w tej demonstracji, ponieważ moment historyczny, w którym żyjemy, jest bezprecedensowej wagi, a tym, którzy mówią mi, że demonstracje są bezużyteczne, odpowiadam, że demonstracje są trochę jak zgłaszanie przestępstwa: czasami możesz wybrać, czy to zrobić, czy też nie, ale jeśli to zrobisz, masz jakąś szansę na wyjście z sytuacji niesprawiedliwości, natomiast jeśli tego nie zrobisz, już przegrałeś, ponieważ poddałeś się zawczsu.

I znowu, tym, którzy mówią mi, że demonstracje są bezużyteczne, przypominam, że pierwszym aktem, jaki Gandhi uczynił, aby wyzwolić swój kraj, było demonstrowanie, ponieważ Gandhi wiedział, że pierwszym aktem nieposłuszeństwa obywatelskiego jest demonstracja. I to Gandhi mówi nam, co oznacza akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nieposłuszeństwo obywatelskie jest świętym obowiązkiem, gdy państwo staje się despotyczne lub skorumpowane. A obywatel, który godzi się na takie państwo, staje się wspólnikiem owej korupcji i despotyzmu.

Wczoraj zadzwoniłam do mojej przyjaciółki i powiedziałam jej, że będę tu dzisiaj. Bardzo się zaniepokoiła i powiedziała: “Chyba zwariowałaś! Masz dobrą pracę, pewność kariery, a jutro możesz już jej nie mieć; ryzykujesz, że stracisz wszystko. Po co? – Zło już zwyciężyło. Co możesz z tym zrobić?”  – A ja jej odpowiedziałem: “Nie, zło nie zwyciężyło, bo zło nigdy nie zwyciężyło w historii”. Gandhi zawsze nam o tym przypomina, ponieważ miłość i prawda zawsze zwyciężały, nawet gdy wydawało się to niemożliwe. Wtedy ona zaprotestowała: “Nie, to nieprawda, zło już zwyciężyło, ponieważ Jezus, Falcone, Borsellino i wszystkie ofiary ludobójstwa skończyły tak, jak skończyły, tj. bardzo źle”. Miałam zamiar odnieść się do tematu śmierci, ale pomyślałam, że musiałabym podać jej jakieś dość losowe dowody, więc ponieważ jestem osobą konkretną i praktyczną, odpowiedziałam po prostu: “Nie, zło nie zwyciężyło, bo gdyby zło zwyciężyło, nie byłoby nas tu dzisiaj, bo od dawna bylibyśmy wymarli”.

A więc jestem tu dziś także po to, by przypomnieć nam, że istnieją “ludzie odmiennego zdania”, tj. ci, którzy mają odmienne poglądy od dominujących, a mimo to mają takie samo prawo jak wszyscy inni do wyrażania swoich opinii. Jestem tu dzisiaj i macie rację, domagając się wolności. Konstytucja chroni wszystkie mniejszości, a my musimy zawsze pamiętać, że pierwsi chrześcijanie, pierwsi partyzanci i wszyscy ci, którzy sprzeciwiali się reżimom dyktatorskim, również byli mniejszością. Byli w mniejszości, tak, ale mieli odwagę robić to, co jest słuszne, a nie to, co jest najwygodniejsze, i ja też mogłam zrobić to, co jest najwygodniejsze, a więc mogłam zrobić to, co robi większość ludzi, tj. uzyskać z łatwością legitymację dyskryminacyjną, ten znak dyskryminacji. Zamiast tego wybrałam działanie wbrew moim interesom. Wbrew – wyłącznie pozornie, ponieważ w rzeczywistości to, co dziś jest negatywne dla niektórych, jutro będzie negatywne dla wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy powiązani, czy nam się to podoba, czy nie, czy w to wierzymy, czy nie.

I dlatego dzisiaj jestem tutaj po to, żeby sprzeciwić się zielonej przepustce, która jest absolutnie niezgodna z naszą konstytucją, bo żadne prawo nie może być podporządkowane posiadaniu certyfikatu, certyfikatu, który ponadto z taką surowością nigdzie na świecie nie występuje. Certyfikat, który nie ma podstaw konstytucyjnych, certyfikat, który nie ma podstaw naukowych, a mówią nam o tym prawdziwe dane, dane z mediów w Izraelu, Islandii, Australii, dane, które mówią nam, że zaszczepieni chorują, zarażają się, a czasami nawet chorują poważnie, jak wszyscy inni. I to powinno być również jasne we Włoszech, ponieważ pierwszy głośny przypadek miał miejsce w lipcu tego roku, kiedy to spośród 360 członków załogi «Amerigo Vespucci» statku wojskowego – wszystkich zaszczepienych – niektórzy z nich zarazili się i zachorowali.

Więc jestem tu dzisiaj, aby powiedzieć, że tak, to prawda, że istnieje bardzo niebezpieczny i potężny wirus, który nazywa się STRACH. To strach rodzi nienawiść, podziały społeczne, głupie etykiety. Tym wirusem jest strach!

I dlatego wszyscy razem powinniśmy przezwyciężyć ów strach, ponieważ to właśnie strach dezintegruje wolność. A jaki jest sens życia bez wolności, a tym samym bez godności?

Jestem tu dzisiaj także po to, żeby przypomnieć nam o czymś fundamentalnym, że musimy wrócić do informowania na poważnie, ponieważ wolna informacja jest warunkiem umożliwiającym korzystanie z jakiegokolwiek prawa i wolności; ta informacja, która, gdyby istniała w naszym kraju w mediach głównego nurtu – to dzisiaj telewizje transmitowałyby ten protest na żywo.

A ich nie ma. A czy wiecie dlaczego nie ma stacji telewizyjnych i mediów głównego nurtu? – Ponieważ są zbyt zajęci nadawaniem spotów rządowych; nie możemy bowiem zapominać o tym, że rząd przeznaczył mnóstwo pieniędzy dla wszystkich tych stacji radiowych i telewizyjnych, które są skłonne nadawać spoty reklamowe stworzone przez rząd i to w godzinach wskazanych przez rząd. Więc wyłącznie w świecie odwróconym do góry nogami można tęże propagandę nazwać informacją.

Jestem tu dziś po to, by przypomnieć wszystkim siłom porządkowym, że przysięgaliśmy na Konstytucję. A Konstytucja nadal obowiązuje a ponadto, Konstytucja jest nadrzędnym źródłem prawa, tzn. jest nadrzędna wobec wszystkich innych ustaw państwowych. A więc jak można ograniczyć prawo do pracy, prawo do wolności, prawo do przemieszczania się, prawo do życia społecznego obywatela, jak można to robić? – Nie jest to możliwe, ponieważ musielibyśmy zmienić konstytucję!

A tym, którzy mówią nam, że my, policjanci, jesteśmy powołani do egzekwowania prawa, mówię, że jest to absolutna prawda. Szkoda, że włoska zielona przepustka jest całkowicie bezprawna, ponieważ narusza art. 36 dekretu Unii Europejskiej nr 953 ustanawiającego zieloną przepustkę (chodzi o zakaz dyskryminacji, który to fragment został opuszczony, tj. nieprzetłumaczony na włoski i nieopublikowany we włoskim dzienniku ustaw – red UB). A zatem włoska zielona karta jest niezgodna z prawem, ponieważ przepisy europejskie są źródłami prawa nadrzędnymi w stosunku do źródeł prawa włoskiego.

A zatem zjednoczmy się dziś wszyscy, aby zażądać unieważnienia tej zielonej karty. Prawdopodobnie głównym powodem dla którego tu jestem jest prośba, abyście się wszyscy zjednoczyli, ponieważ tylko wtedy, gdy zjednoczymy nasze siły, będziemy mogli oświetlić drogę do lepszego świata, i również ci, którzy pozostali w tyle będą mogli zobaczyć to światło i przyłączyć się do nas.

Na zakończenie chciałbym zadać naszym przywódcom pytanie, jeśli zechcą mnie wysłuchać. Chciałbym zapytać, co się stanie 15 października, kiedy będą zajęci otwieraniem “Bram Piekieł” – mam na myśli słynną wystawę, która odbędzie się w stajniach Kwirynału?

Co się stanie, jeżeli wiele milionów Włochów zdecyduje się pozostać w domu i powie “nie” zielonej karcie? ? Co wtedy zrobicie? – Co zrobią Włochy?

Jestem bardzo wzruszona. Dziękuję wam za wysłuchanie mnie i chcę was zostawić z pytaniem: Czego boją się ludzie uczciwi? – Niczego, niczego, niczego. Pamiętajmy o tym zawsze.

Wywiad z “Nandrą” dla Red Ronnie TV:

VIDEO: Krótki wywiad z komisarzem Schilirò dla programu «Fuori dal Coro» (Mediaset):

https://www.mediasetplay.mediaset.it/article/mediasetplay/fuoridalcoro/nunzia-alessandra-schiliro-trattata-come-terrorista_SE000000000632_a27391