Nowy alarm z Chin: Przerwy w dostawach prądu i przestoje w fabrykach

Scenariusz, który już znamy i który powtarza się z niepokojącym podobieństwem do tego, co wydarzyło się w styczniu 2020 roku wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa…

Ilaria Bifarini      30 wrzesień 2021  

I tym razem “wirus” pochodzi z Chin, a koronawirus w porównaniu z nim, będzie wydawał się błahostką. Chodzi o kryzys energetyczny – skutek połączenia kilku czynników, w tym załamania dostaw węgla, zaostrzenia norm emisji CO2 w związku z projektami pro-klimatycznymi, wzrostu cen gazu ziemnego oraz wzrostu popytu na surowce po otwarciu gospodarek, następującym po długim okresie ich zamknięcia. Jest to bardzo złożona i niebezpieczna sytuacja. Podczas gdy we Włoszech i w pozostałej części Europy, pomimo różnic w politycznym zarządzaniu poszczególnymi krajami, zjawisko to przejawiało się do tej pory w postaci wysokich rachunków za energię elektryczną, w Chinach przełożyło się już na niedobory energii elektrycznej.

Przerwy w dostawach prądu, domy i sklepy w blasku świec, windy zablokowane nawet w wieżowcach, wyłączona sygnalizacja świetlna z reperkusjami dla ruchu drogowego, ciemne ulice: oto scenariusz końca świata, którego doświadczyło szesnaście prowincji na Północnym Wschodzie Chin.

Ale to nie wszystko; zakłady przemysłowe (byłej?) fabryki świata zostały spowolnione lub całkowicie zawiesiły pracę, w tym Pegatron, jeden z głównych dostawców Apple. Od komponentów po tekstylia – Chiny są największym eksporterem na naszej planecie, a reperkusje dla łańcucha dostaw mogą mieć destrukcyjny wpływ na cały świat, napędzając falę inflacji, która już ruszyła. Goldman Sachs szacuje, że niedobory energii dotknęły nawet 44% działalności przemysłowej Chin, a jego prognoza dotycząca wzrostu chińskiego PKB na 2021 rok została obniżona do 7,8% z wcześniejszych 8,2%.

Sytuacja kryzysowa, która rozpoczęła się we wschodnich regionach Chin, rozprzestrzeniła się na zamożne duże miasta, a władze lokalne wprowadziły przerwy w dostawach prądu również w Pekinie i Szanghaju. State Grid Corp of China, największa na świecie firma energetyczna, ogłosiła, że planowane przerwy w dostawach prądu będą trwały jednorazowo kilka godzin i będą kontynuowane na zasadzie rotacji w ciągu dnia co najmniej do niedzieli 3 października. Krajowa Komisja Rozwoju i Reform ogłosiła w połowie września surowe kary dla regionów, które nie osiągną celów energetycznych, odwołując się do odpowiedzialności urzędników lokalnych.

Znamy już ten scenariusz, który powtarza się z niepokojącą analogią do tego, co wydarzyło się w styczniu 2020 roku wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z Chin nadciąga kryzys i wymuszanie na obywatelach bezprecedensowych poświęceń i ograniczeń; chiński model zarządzania politycznego – wysoce przymusogenny i libertobójczy dla obywateli, jest następnie brany za punkt odniesienia i naśladowany w skali globalnej. Tak właśnie stało się z lockdown’em –  bezprecedensowym wymogiem zamknięcia zdrowej populacji i teoretycznie niezgodnym z zachodnią demokracją –  najpierw przetestowanym na Wschodzie, a następnie z uporem zastosowanym u nas – wykorzystującym strach przed śmiercią podsycany przez mass media.

Czy pozbawienie energii elektrycznej i wszystkich niezliczonych aktywności z nią związanych stanie się również naszym udziałem – w imię nowej zielonej, pauperyzującej i katastroficznej ideologii?

Tymczasem w Mediolanie zbiera się młodzież z całego świata, by pełnić rolę pudła rezonansowego dla dorosłych: nadciąga nieuchronna katastrofa, jak mówi Greta – “dom płonie”, a winna tego faktu jest ludzkość, która z ochotą zaakceptuje wszelkie wyrzeczenia, by odpokutować za grzechy.

…………………….

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-25/china-s-power-crunch-is-next-economic-shock-beyond-evergrande

https://asia.nikkei.com/Business/Technology/Key-Apple-Tesla-suppliers-halt-production-amid-China-power-crunch

………………

WŁOCHY: Grozi nam Boże Narodzenie po ciemku:

https://www.lastampa.it/topnews/primo-piano/2021/09/29/news/tempesta-perfetta-sull-energia-rischiamo-un-natale-di-blackout-1.40752862