«Syndrom hamburski« («Die Hamburger Krankheit»)  to zachodnioniemiecko-francuski film science fiction powstały w roku 1979 – w reżyserii Petera Fleischmanna – z Helmutem Griem, Fernando Arrabal’em i Carline Seiser w rolach głównych. Film, który opowiada o wybuchu epidemii i kwarantannie, ponownie zwrócił na siebie uwagę w roku 2020, tj. podczas “pandemii COVID-19”.

Fabuła:

W Hamburgu wybucha zabójcza epidemia. Ofiary umierają nagle, przyjmując postawę embrionalną. W jednej ze scen, lekarz przeprowadzający sekcję zwłok stwierdza: “Trzy dni temu było ich 12, przedwczoraj 57, a teraz nie mamy już miejsca”. Interweniują politycy oraz wojsko; budowane się stacje kwarantanny i opracowuje się szczepionkę, której przyjęcie jest jednakże obarczone dużym ryzykiem. Normalne życie publiczne jest całkowicie zablokowane, ludzie odważają się wychodzić na opustoszałe ulice wyłącznie w maskach i – w niektórych przypadkach – w wykonanych przez siebie kombinezonach ochronnych. Obowiązują surowe ograniczenia w podróżowaniu; ci, którzy przebywali w pobliżu zarażonych, zostają objęci ściśle strzeżoną kwarantanną;  gorączkowo poszukuje się także “pacjenta zero”. W Niemczech obowiązuje stan wyjątkowy. Lekarz, który przyjechał do miasta na konferencję gerontologiczną, uświadamia sobie, że nie będzie mógł opuścić obszaru objętego kwarantanną. Wraz z pewną dziewczyną, ulicznym sprzedawcą oraz anarchistą poruszającym się na wózku inwalidzkim, podejmuje desperacką ucieczkę na południe Niemiec.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hamburg_Syndrome

Robi wrażenie, do jakiego stopnia, ów niemiecko-francuski film z roku 1979 przypomina współczesną psychopandemię COVID-19.

«The Hamburg Syndrome» – 1979 (with english subtitles) – mix fragmentów  filmu:

CAŁY FILM: «The Hamburg syndrome»|«Die Hamburger Krankheit» – 1979  (GERMAN AUDIO WITH English Subtitles) pod linkiem: