26 październik 2021 

Włochów, w tym noworodków, jest tylko 60 milionów, ale państwo włoskie kupiło – i drogo zapłaciło za nie – ponad 350 milionów dawek “szczepionki anty-Covid”.

Zdumiewająca prawda ukrywa się w zakamarkach witryny internetowej Rai poświęconej odcinkowi programu «Report» na temat szczepionki Astrazeneca, który został wyemitowany wczoraj, tj. w poniedziałek 25 października 2021. VIDEO: https://www.rai.it/programmi/report/inchieste/Il-caso-Astrazeneca-9b5f700a-6594-4454-90eb-9f419d1eee5a.html

Struktura komisarza ds. szczepień dostarczyła danych na temat kompulsywnych zakupów dawek, od których uzależnione są Włochy tego samego dnia, w którym miała miejsce transmisja. Zostały one zamieszczone na stronie internetowej Rai. https://www.rai.it/dl/doc/2021/10/25/1635187785598_RISPOSTA%20STRUTTURA%20COMMISSARIALE.pdf

Liczby te są wyższe niż te oszacowane wcześniej i już wcześniej ocenione jako stratosferyczne, o których pisaliśmy. https://visionetv.it/litalia-ha-comprato-260-milioni-di-dosi-destinate-alla-scadenza/ Generalnie, do Włoch dostarczono już 107 milionów dawek (z czego około 87 milionów zostało już użytych); kolejne 245 milionów dawek zostało zakupionych i jest w drodze. Łącznie daje to 352 miliony sztuk tzw. szczepionek.

Ile kosztowały te wszystkie szczepionki? – Dużo, bardzo dużo: ale oficjalna kwota nie jest znana. Negocjacje z firmami farmaceutycznymi prowadziła Komisja Europejska, która postanowiła trzymać język za zębami. Są to informacje wrażliwe, które muszą pozostać poufne – czytamy w FAQ dotyczącym szczepień na stronie UE. https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/questions-and-answers-covid-19-vaccination-eu_en

Na temat kosztów dawek szczepionek dostępne są jedynie strzępy informacji uzyskanych z gazet. Jak podaje Financial Times, UE (a więc państwa członkowskie, w tym Włochy) płacą 19,5 euro za dawkę preparatu Pfizer i 25,5 euro za dawkę preparatu Moderna. https://www.ft.com/content/d415a01e-d065-44a9-bad4-f9235aa04c1a

Włochy nadal czekają na dostawę kolejnych 140 milionów dawek produktu firmy Pfizer i kolejnych 42 milionów dawek produktu Moderna. Są to odpowiednio 2,7 mld euro i 1 mld euro – w zaokrągleniu w dół – jeśli Financial Times mówi prawdę. Koszt łączny: 3,7 miliarda euro.

Jak podano również w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej RAI, preparaty Pfizer i Moderna –które są szczepionkami mRNA – będą wyłącznymi używanymi do podania trzeciej dawki. (…)

Jednak oprócz zakupu owych dwóch szczepionek mRNA w nadmiarze (te, które są jeszcze w drodze, wystarczyłyby na podanie nie jednej, nie dwóch, ale trzech kolejnych dawek każdemu Włochowi, w tym noworodkom), Włochy kupiły dalsze 26 milionów dawek od firmy Astrazeneca oraz dalsze 37 milionów dawek od firmy Janssen, znanej również jako Johnson & Johnson. Szacunkowy koszt jednej dawki: odpowiednio 3,2 EUR i 8,1 EUR. Łącznie: 82 mln euro dla firmy Astrazeneca, 299 mln euro dla firmy Janssen. Czyli 381 milionów należy dodać do 3,7 miliarda wydanych na preparaty mRNA, które zostały zakupione niepotrzebnie. Łącznie wydane zostały ponad 4 miliardy euro na zbyteczne dawki szczepionek. Przewiduje się duże darowizny dla krajów ubogich – czytamy w dokumencie komisarza, z którego pochodzą wszystkie dane. (…)

Według organizacji pozarządowych, koszt produkcji jednej dawki preparatu mRNA – za którą Włochy płacą 20-25 euro – wynosi 1,2 dolara (1 euro), nie wspominając o tym, że Pfizer i Moderna otrzymały 8,3 miliarda dolarów z funduszy publicznych na opracowanie owych preparatów.

Wytłumaczenie całej historii? – Kompulsywne zakupy szczepionek oznaczają, że rządy Włoch przekazały Big Pharmie zarządzanie zdrowiem publicznym, o które do tej pory dbało państwo. Oznacza to, że rządy, nie pytając nas o zgodę, zamieniły nasze ciała w okazję do czerpania zysków.