Po wprowadzeniu zakazu używania samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi od roku 2035, Komisja Europejska przygotowuje drakońskie “zielone” ograniczenie dla nieruchomości. Budynki, które marnują zbyt dużo energii, nie będą mogły być sprzedawane ani wynajmowane przez ich właścicieli.

Tenże szokujący środek – który stanowi element walki z tzw. “zmianami klimatycznymi” – będzie miał bardzo poważny wpływ na rynki nieruchomości we wszystkich państwach członkowskich UE. Rozwiązanie przyjęte przez Komisję nie zostało jeszcze ogłoszone.

Projekt dyrektywy zostanie opublikowany 14 grudnia, ale dziennik Il Messaggero  zapoznał się z jego wersją roboczą. Celem końcowym zadeklarowanym przez Komisję jest to, że od roku 2050 wszystkie budynki będą musiały charakteryzować się “emisją zerową”. Każdy kraj członkowski UE będzie musiał określić minimalne standardy charakterystyki energetycznej, jakie będą musiały spełniać nieruchomości.

Stosowanie tychże minimalnych standardów powinno rozpocząć się najpóźniej od roku 2027. Następnie, od roku 2035 wszystkie budynki w kraju będą musiały spełniać nowe standardy.

A co stanie się z budynkami, które nie spełnią nowych standardów efektywności energetycznej? – Dyrektywa Komisji UE zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia regulacji zakazujących sprzedaży i wynajmu budynków, które nie spełniają minimalnych standardów efektywności energetycznej – od roku 2027 (standardy dla mieszkań kondominialnych zaczną obowiązywać w roku 2030).

Owo minimum będzie – jak wyjaśnia dyrektywa UE – klasą energetyczną “E” od roku 2027, klasą energetyczną “D” od roku 2030 i wreszcie klasą energetyczną “C” od 1 stycznia 2033 roku.

https://www.ilmessaggero.it/economia/news/casa_energia_vendita_affitto_spreco_nuove_regole_unione_europea_classe_c_cosa_cambia-6371609.html https://www.corriere.it/economia/casa/21_dicembre_09/case-stretta-ue-divieto-vendita-o-affitto-dal-2030-se-consumano-troppa-energia-e9ce5628-58d7-11ec-95ed-0f7dcc6ae2dd.shtml https://www.ilsole24ore.com/art/case-ue-prepara-stretta-certificazione-energetica-renderle-piu-efficienti-AEfQuv1