«Rok 1984» to nie tylko sławna powieść. «Rok 1984» to także spot przedsiębiorstwa «Apple», przy pomocy którego prawie 40 lat temu, firma zaprezentowała wejście na rynek komputera Macintosh. Spot wyreżyserował Ridley Scott, scenariusz napisali Steve Hayden, Brent Thomas i Lee Clow – dla agencji reklamowej Chiat/Day w Venice (Los Angeles, Kalifornia), a wyprodukowała go nowojorska firma produkcyjna Fairbanks Films. W rolę protagonistki wcieliła się Anya Major, natomiast aktorem, który zagrał Wielkiego Brata był David Graham. Reklama została wyemitowana w telewizji tylko raz, tj. 22 stycznia 1984 roku, podczas trzeciej kwarty Super Bowl.

W «Roku 1984», wizerunek anonimowej bohaterki symbolizuje pojawienie się na rynku Apple Macintosh (którego stylizowaną podobiznę można zauważyć na białym T-shircie protagonistki) jako środka wyzwalającego ludzkość z konformizmu. Cały spot jest hołdem dla powieści George’a Orwella “Rok 1984”, opisującej dystopijną przyszłość ludzkości.

Spot rozpoczyna się w scenerii fabryki, utrzymanej w niebiesko-szarej kolorystyce. Widzimy szpaler ludzi (o niejednoznacznej płci) maszerujących zgodnie. Poruszają się w długim tunelu – bezustannie monitorowanym przez kamery. W pewnym momencie, na ekranie pojawia się protagonistka video dzierżąca młot, przybywająca tam, by owych maszerujących uwolnić z opresji. Bohaterka reklamy ścigana jest przez strażników (zapewne agentów orwellowskiej Psycho-Policji) w mundurach antyterrorystycznych i hełmach zasłaniających twarze, uzbrojonych w pałki. Na przemian pojawiają się ujęcia owej dziewczyny, ściganej przez strażników, oraz tłumu zdepersonalizowanych ludzi maszerujących do pomieszczenia, w którym na dużym ekranie widać zbliżenie twarzy mężczyzny (ewidentnie nawiązującego do orwellowskiego Wielkiego Brata, granego przez aktora Davida Grahama) wygłaszającego przemówienie:

«Dziś obchodzimy pierwszą, chlubną rocznicę wprowadzenia Dyrektyw o Oczyszczaniu Informacji. Stworzyliśmy, po raz pierwszy w historii, raj czystej ideologii. Gdzie każdy pracownik może rozkwitnąć zabezpieczony przed zarazami sprzecznych i mylących prawd. Nasze Zjednoczenie Myśli jest potężniejszą bronią niż jakakolwiek flota czy armia na ziemi. Jesteśmy jednym ludem, z jedną wolą, jednym postanowieniem, jedną sprawą. Nasi wrogowie będą mówić sami do siebie aż do śmierci, a my pogrzebiemy ich ich własnym zamętem. Zwyciężymy!»

Protagonistka, która znajduje się w owym momencie blisko ekranu, rzuca w niego młotem z wyzwalającym okrzykiem. Młot uderza w ekran akurat w chwili, gdy Wielki Brat ogłasza “Wygramy!” – po czym ekran zostaje zniszczony, czemu towarzyszy eksplozja.

Spot kończy się słowami: «24 stycznia “Apple” wprowadzi na rynek Macintosha. I pojmiecie wtedy, dlaczego rok 1984 nie będzie taki jak “Rok 1984″».

Podsumowując: Spot “Rok 1984” mówi, że wykorzystanie niewłaściwej technologii może doprowadzić do standaryzacji ludzi kupujących masowo produkowane komputery. Konkretnie, “Rok 1984”  przedstawia, w jaki sposób Apple – wg. Jobs’a, powinno reagować, będąc jedyną siłą zdolną przeciwstawić się dominacji dystrybutorów złych technologii reprezentowanych w spocie wizerunkiem orwellowskiego “Wielkiego Brata” – wyobrażającego IBM, które w owym czasie silnie narzucało swój Personal Computer. Jednak nie tylko IBM było na celowniku reklamy “1984”, ale każda inna firma, która reprezentuje centralizację władzy.

Steve Jobs i Mike Murray, szef marketingu Apple, byli tak bardzo entuzjastycznie nastawieni do reklamy, że postanowili wykupić dwa sloty reklamowe, jeden 60-sekundowy i drugi 30-sekundowy, podczas Super Bowl’a – wydarzenia telewizyjnego, które co roku cieszy się największą oglądalnością w Stanach Zjednoczonych. W grudniu 1983 roku, pokazali filmik zarządowi firmy Apple. Jednak ku zaskoczeniu Jobsa i Murraya – całej radzie nadzorczej firmy, reklama wcale nie przypadła do gustu.

Spot, którego pragnął Jobs, miał być hymnem na cześć wolności, walki z “Wielkim Bratem”, niezależności indywidualnej. Dzisiaj, Apple sprzymierzone jest z rządem Komunistycznej Partii Chin (o czym poniżej). Spot i reakcja firmy sprzed prawie 40 lat okazały się prorocze.

Tim Cook z Apple podpisał tajną umowę z Chinami na 275 mld dolarów: Raport https://www.theweek.in/news/biz-tech/2021/12/08/apple-s-tim-cook-signed–275-bln-secret-deal-with-china–report.html

https://en.wikipedia.org/wiki/1984_(advertisement)

&&&

VIDEO: «Green Pass» podskórny