Bill Gates robi zakupy we Włoszech i nabywa «Danieli», najstarszy hotel w Wenecji. Prestiżowy obiekt położony na Riva degli Schiavoni, zaledwie kilka kroków od Placu św. Marka, został przejęty przez firmę Four Seasons, której właścicielem jest założyciel Microfoft’u oraz książę Al Waleed bin Talal. Poinformował o tym Il Corriere della Sera, który nie podał wysokości ceny transakcji. Ale kupno «Danieli» to tylko jeden z etapów ekspansji Gates’a na półwyspie. Jak wyjaśnia mediolańska gazeta, Four Seasons koncentruje się na Włoszech w sposób szczególny, po tym jak przejął hotel «San Domenico» w Taorminie (kupiony w roku 2016 za 52,2 mln euro, przewyższając o 200 tys. euro ofertę katarskiego emira Al-Thani) i ponownie otworzył Four Seasons w Mediolanie – po jego całkowitej renowacji. Niektóre pogłoski mówią również o planowanej inwestycji Gatesa i jego grupy w Puglii.

Wróćmy jednak do «Danieli». Według Il Corriere, renowacja «Danieli» została już powierzona projektantowi Pierre’owi Yves Rochon’owi. Obiekt będzie posiadał 200 pokoi i zostanie oddany do użytku w roku 2024. Amerykański fundusz King Street zajął się finansowaniem i zapewnił kapitał na prace modernizacyjne, których wartość szacuje się na około 30 milionów euro. Firma konsultingowa Jll, która przeprowadziła wycenę, przewiduje, że po pełnym uruchomieniu hotelu, jego wartość wyniesie ponad 500 milionów euro.

«Danieli» jest najstarszym hotelem w Wenecji, którego historia liczy 200 lat. Znajduje się on kilka kroków od Piazza San Marco, Pałacu Dożów i Mostu Westchnień. Składa się z trzech budynków: Palazzo Danieli Excelsior, z XX wieku, Palazzo Casa Nuova z XIX wieku, dawnego skarbca, a także Palazzo Dandolo, zbudowanego w stylu gotyku weneckiego.

https://www.wallstreetitalia.com/bill-gates-fa-shopping-in-italia-comprato-il-danieli-di-venezia/ https://en.wikipedia.org/wiki/Four_Seasons_Hotels_and_Resorts

***

Brytyjski fundusz private equity – Icon Infrastructure jest o krok od nabycia obiektów narciarskich w Sestriere, tj. infrastruktury, która wcześniej, przez 75 lat należała do firmy Fiat będącej własnością rodziny Agnelli, a obecnie jest w posiadaniu wspólników prywatnych. Na celowniku zagranicznych nabywców znajduje się serce jednego z najbardziej znanych obszarów narciarskich na świecie, czyli Vialattea, obejmujące szereg miejscowości od Sauze d’Oulx po Claviere i Sestriere. https://www.ilsole24ore.com/art/il-fondo-inglese-icon-infrastructure-pronto-rilevare-sci-sestriere-AEcwoK6 https://it.wikipedia.org/wiki/Via_Lattea_(comprensorio_sciistico)