Od Pirelli po Unicredit, od Enel po Banca Intesa, od Eni po Generali, od Barilla po Snam26 stycznia 2022 – podczas 2 i pół godzinnej video-konferencji – Putin rozmawiał z kierownictwem 20 największych przedsiębiorstw włoskich, pozostawiając rząd Mario Draghi’ego za wirtualnymi drzwiami.

Rząd włoski zwrócił się wcześniej do Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej (której przewodniczącym jest Włoch – Vincenzo Trani) – bedącej organizatorem konferencjiz prośbą o odwołanie spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezesami głównych firm włoskich.

https://www.ccir.it/chi-siamo/

Lewacki dziennik La Repubblica który powołuje się na źródła w Palazzo Chigi (siedziba rządu Włoch) – twierdzi, że nie będąc w stanie anulować konferencji, kręgi rządowe usiłowały wykluczyć z owego spotkania tych przedstawicieli włoskich firm, których udziałowcem jest skarb państwa. Dodajmy, że w konferencji – która początkowo miała trwać 90 minut – udział wzięło 8 ministrów rządu Rosji, wysocy rangą funkcjonariusze administracji, prezes rosyjskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Rdif, a także CEO di Rosneft.

Podczas konferencji,Władimir Putin stwierdził, że Rosja “jest niezawodnym dostawcą zasobów energetycznych dla włoskich konsumentów”. Po czym powiedział, że dla Federacji Rosyjskiej, konferencja stanowi spotkanie z “przyjaciółmi i kolegami” oraz wyraził zadowolenie z faktu, że podczas pandemii, handel między Rosją a Włochami utrzymał się na dobrym poziomie (Włochy są trzecim – pod względem wielkości obrotów – partnerem ekonomicznym Federacji Rosyjskiej – co zostało przez Putina podkreślone).

Prezydent Rosji dodał: Chciałbym zwrócić uwagę na to, że włoskie firmy energetyczne nadal współpracują z Gazpromem w ramach umów długoterminowych i dzisiaj mają możliwość zakupu gazu po cenach niższych –  powiedziałbym, znacznie niższych niż ceny rynkowe – tak zwane rynkowe, spotowe, które znacznie wzrosły ze względu na mroźną zimę i niedobór dostaw” (zawieranie tzw. umów spotowych narzuca UE – red. UB).

VIDEO: https://www.msn.com/it-it/money/storie-principali/russia-putin-in-collegamento-con-imprenditori-italiani/vi-AATaGcX https://www.adnkronos.com/italia-russia-trani-ccir-putin-ha-assicurato-stabilita-agli-imprenditori-mi-sembra-dichiarazione-pace_6sTcp6UbMEsBgocwiKzoid https://www.askanews.it/esteri/2022/01/26/putin-per-25-ore-con-imprenditori-italiani-noi-affidabili-pn_20220126_00180/ https://www.secoloditalia.it/2022/01/putin-scavalca-draghi-e-incontra-i-manager-delle-prime-20-aziende-italiane-imbarazzo-a-palazzo-chigi/