Jeśli prawdą jest, że elity decyzyjne w rządzonym przez Anglosasów świecie zachodnim są olbrzymią konstelacją zaawansowanej technologicznie finansjery i siły politycznej splecionej z systemem wojskowym, to Jens Stoltenberg, przywódca norweskiej Partii Pracy w latach 2002-2014, jest tego najlepszym przykładem.

Stoltenberg, ekonomista, po tym jak w latach 1993-1996 był ministrem energii, do roku 1997 pełnił funkcję ministra finansów, a następnie został premierem w latach 2000-2001 i ponownie w latach 2005-2013.

Zaraz po zakończeniu pełnienia tej funkcji, w roku 2014, został wybrany na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, które będzie piastował do 1 października 2022 roku. W związku z tym kandyduje na stanowisko prezesa Centralnego Banku Norwegii (Norges Bank), co wzbudza wiele kontrowersji w Norwegii; pomimo tego zostaje oficjalnie mianowany na to stanowisko 4 lutego 2022 roku.

Tym samym, Stoltenberg wysługiwał się władzy politycznej, wojskowej i finansowej, dowodząc, że elita, do której należy, kontroluje wszystkie te dziedziny.

W paradygmatycznej i wielopłaszczyznowej karierze Stoltenberga nie brakuje przejścia do najbardziej strategicznego obecnie obszaru, jakim jest sektor zdrowia. W okresie między swoim pierwszym a drugim urzędowaniem na stanowisku premiera, Stoltenberg kierował fundacją Gavi Alliance, czyli Globalnym Sojuszem, który działa na rzecz promowania i rozpowszechniania szczepionek i szczepień ochronnych na świecie, stworzonym i finansowanym głównie przez Billa Gatesa.

Stoltenberg, także jako premier, zawsze utrzymywał bardzo bliskie stosunki z Gatesem i organizacją Gavi Alliance, której był niestrudzonym propagatorem i przeznaczał wiele pieniędzy norweskich podatników na inicjatywy szczepień prowadzone przez Billa. Opowiada o tym norweski portal The Nordic Page, który relacjonuje spotkanie obu stron w Londynie 13 czerwca 2011 roku.

“Stoltenberg i Gates rozmawiali o tym, jak wzmocnić wysiłki na rzecz szczepień dzieci na świecie. Od lat ściśle współpracują na rzecz zmniejszenia śmiertelności dzieci w biednych częściach świata. (…) Norwegia jest światowym liderem w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego, a Norwegowie powinni być dumni ze swojej hojności” – powiedział Gates.

Bill Gates dodał również, że szczepionki mogłyby uratować cztery miliony istnień ludzkich do 2015 roku, zapewniając dzieciom na całym świecie dostęp do szczepionek ratujących życie, gdyby więcej krajów poszło za przykładem Norwegii.

“Bardzo się cieszę, że mogę współpracować z Billem Gatesem oraz Fundacją Billa i Melindy Gatesów w celu zwiększenia funduszy na szczepionki. Zaangażowanie, innowacyjność i skuteczność to cechy charakteryzujące podejście Gatesa do rozwoju. Szczepienia to najskuteczniejsze narzędzie zdrowia publicznego. Dlatego więcej krajów powinno inwestować więcej pieniędzy w szczepienia” – stwierdził wówczas Stoltenberg.

Pojmujecie? – Zdumiewająca i wielopłaszczyznowa kariera Stoltenberga, który po dowodzeniu siłami NATO ląduje w przytulnych pokojach banku centralnego Norwegii, przebiegała również przez laboratoria szczepionek Billa Gatesa.

W tym przypadku chodzi o Bank Norwegii, który, nawiasem mówiąc, nie jest instytucją finansową drugiej kategorii. Za pośrednictwem państwowego funduszu norweskiego (Government Pension Fund Global) inwestuje na całym świecie. Jak poinformował sam bank, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku, dzięki dobrym notowaniom na rynkach akcji po kryzysie Covid-19, zarobił on około 100 mld euro.

Wartość funduszu na dzień 30 czerwca wzrosła do 11,673 mld koron, czyli 1,117 mld euro. W pierwszej połowie roku stopa zwrotu wyniosła 9,4%, czyli zysk w wysokości 990 mld koron (94,7 mld euro), głównie dzięki inwestycjom kapitałowym, które stanowią 72,4% portfela i odnotowały ogólny wzrost o 13,7%.

“W pierwszej połowie roku największy wkład w zyski miały inwestycje kapitałowe, zwłaszcza inwestycje w sektorze energetycznym i finansowym. Inwestycje w spółki energetyczne przyniosły zwrot w wysokości 19,5%” – mówi w nocie Nicolai Tangen, dyrektor zarządzający Norges Bank Investment Management, oddziału norweskiego banku centralnego, który zarządza funduszem. Sektory zdrowia i technologii odnotowały solidne zyski w czasie pandemii, a wzrost ten utrzymał się w pierwszej połowie roku. Spółki technologiczne przyniosły zwrot w wysokości 16,8%.

Bank Norwegii, podobnie jak Fed, inwestuje bezpośrednio w akcje i obligacje. Nie dziwi więc, że norweski bank często spotykamy obok BlackRock i Vanguard, wiodących globalnych funduszy inwestycyjnych, posiadających wiele udziałów w strategicznych firmach na całym świecie.

Nominacja Stoltenberga na szefa banku centralnego, jak widzieliśmy, wywołała w Norwegii sporo kontrowersji, ale jego nominacja jest już przesądzona.

Jego przypadek powinien skłonić do poważnej refleksji, także we Włoszech, nad zjawiskiem tak zwanych “drzwi obrotowych”, czyli mechanizmu w stylu anglosaskim, który umożliwia pewnym osobom przemieszczanie się z jednego do drugiego kluczowego ogniwa władzy.

W związku z tym możliwość, jaką mają niektórzy wytypowani ludzie, tak jak w przypadku Stoltenberga, aby dostać się na szczyty głównych ośrodków zglobalizowanej władzy, uwypukla ryzyko (lub pewność) silnego wpływu, jaki te ośrodki, całkowicie wyjęte spod kontroli suwerenności narodowej, wywierają na instytucje demokratyczne. https://clarissa.it/wp/2022/02/22/protagonisti-del-nostro-tempo-jens-stoltenberg/