Z elitarnej jednostki bojowej IDF do armii ukraińskiej

26 stycznia 2022

Gregory Fibobrov przybył do Izraela w wieku 9 lat, wychował się w Izraelu i służył w Brygadzie Golani; 8 lat temu postanowił opuścić kraj i wstąpił do ukraińskiego wojska, jako że obawy przed inwazją Rosji wciąż rosną.

Ostatnio cały świat, w tym Izrael, śledził wydarzenia w Europie Wschodniej, gdzie Rosja rozmieściła ponad 100 000 żołnierzy wokół Ukrainy, a Zachód obawia się jej inwazji jako próby zaanektowania byłej republiki radzieckiej.

Niektórzy jednak uznali, że obserwowanie rozwoju sytuacji z daleka to za mało. Poznajcie 40-letniego Gregory’ego “Grishę” Fibobrova, oficera, który ukończył elitarną jednostkę bojową IDF, a teraz służy jako dowódca oddziału w armii ukraińskiej.

Tak naprawdę, Fibobrow, który służył w Brygadzie Golani, prestiżowej jednostce piechoty, zaciągnął się do jednej z jednostek bojowych armii ukraińskiej siedem lat temu.

Obecnie stacjonuje na linii frontu, gdzie żołnierze przygotowują się do ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich. “Utrzymujemy nasze pozycje, ale w porównaniu z sytuacją wcześniejszą Rosjanie są znacznie bardziej agresywni i prowokacyjni, o wiele częściej łamią rozejm” – stwierdził.

“Morale armii jest wysokie, armia ukraińska jest dobrze przygotowana na każdy scenariusz. Dzięki Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii możemy dobrze reagować na ewentualne rosyjskie ataki. Wojna na Ukrainie trwa od ośmiu lat, a świat zauważa ją dopiero teraz” – powiedział, odnosząc się do konfliktu zbrojnego w regionie Donbasu na Ukrainie, będącego częścią szerszej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

“Jeśli Rosja chciałaby zaatakować, to już by zaatakowała; jesteśmy tutaj, aby bronić naszego kraju i naszej ziemi, to oni chcą nas podbić i to oni sprowadzili wojnę na Ukrainę; będziemy walczyć do końca i osiągniemy zwycięstwo” – powiedział.

Fibobrow służy w batalionie “Aidar” – batalionie szturmowym ukraińskich sił lądowych, uważanym za jeden z najlepszych w armii.

“Podczas międzynarodowych ćwiczeń wojskowych z Litwinami, Bułgarami, Rumunami i Polakami, batalion osiągnął doskonałe wyniki i był chwalony również przez inne armie zagraniczne. Ukraina prowadzi wiele szkoleń międzynarodowych, a między naszą armią a siłami NATO jest duża wymiana wiedzy.”

Jednak życie Fibobrowa nie zawsze wyglądało w ten sposób. W wieku dziewięciu lat wyjechał do Izraela z Sankt Petersburga w Rosji, gdzie dorastał w północnej części kraju. Później został wcielony do IDF i służył w Brygadzie Golani. https://en.wikipedia.org/wiki/Golani_Brigade

Decyzję o wyjeździe z Izraela podjął osiem lat temu i przyjechał na Ukrainę w momencie, gdy w kraju zaczęły się masowe demonstracje antyrządowe, które doprowadziły do upadku wspieranego przez Rosję reżimu i wojny w Donbasie.

“Mój przyjaciel, sanitariusz stacjonujący na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie odbywały się największe i najbardziej gwałtowne protesty antyrządowe, powiedział, że panuje tam bałagan i dzieją się straszne rzeczy, więc poprosił mnie, żebym przyjechał i pomógł. Pomyślałem sobie, że czemu nie, więc przyjechałem”.

Pomimo tego, że Fibrow jest zawodowym żołnierzem armii ukraińskiej, nie otrzymał jeszcze obywatelstwa. “Jest to wynik ukraińskiej biurokracji” – powiedział. https://www.ynetnews.com/magazine/article/rjkq9d0ak

$$$

Ultraortodoksyjny Żyd zaciąga się do ukraińskiej armii, by walczyć z rosyjską inwazją

28 luty 2022

David Cherkassky, pochodzący z jednej z największych społeczności żydowskich w Europie, powiedział serwisowi Ynet, że był zbyt młody, by zaciągnąć się do wojska w roku 2014, kiedy Rosja najechała i zaanektowała Krym, ale teraz zamierza bronić swojego kraju przed agresją Rosji.

Kiedy w zeszły czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę, co było największym atakiem na państwo europejskie od czasów II wojny światowej, urodzony na Ukrainie David Cherkassky nie miał żadnych skrupułów, aby zaciągnąć się do wojska i walczyć z inwazją.

Cherkassky jest ultraortodoksyjnym Żydem, który mieszka we wschodniej Ukrainie. Jego ojciec zaciągnął się do wojska w roku 2014, kiedy Rosjanie najechali i zaanektowali Półwysep Krymski, a ten odważny mężczyzna chciał pójść w ślady ojca.

Haredi David Cherkassky i jego ojciec – obaj są członkami ukraińskiej armii

“Chciałem zaciągnąć się do wojska w roku 2014, ale byłem za młody” – mówi w wywiadzie dla Ynet.

“To jest nasz kraj i mieszka w nim wielu Żydów. Jesteśmy około 300 kilometrów od Doniecka [proklamowanego jako Doniecka Republika Ludowa przez kontrolujących go rosyjskich separatystów] i myślę, że mamy największą społeczność żydowską w Europie” – stwierdza.

Cherkassky powiedział, że gmina żydowska została zorganizowana w roku 1991, gdy rabin Shmuel Kamintzky z ruchu Chabad przybył do miasta po upadku Związku Radzieckiego. Liczebność społeczności żydowskiej na Ukrainie szacuje się na 250 000 osób.

“Jeśli znajdziemy Rosjan w naszym mieście, musimy ich schwytać i zabić. Możemy zostać rozmieszczeni w Kijowie lub gdziekolwiek, gdzie toczą się walki” – mówi.

Na pytanie, czy obawia się tego, co może się wydarzyć, Czerkaski odpowiada, że każdy, kto się nie boi w tej sytuacji, jest “głupcem. Widziałem, jak od roku 2014 giną ludzie, niektórzy tracą kończyny, więc tak, boję się” – dodaje. “Możesz rozmawiać z kimś jednego dnia, a następnego usłyszeć, że został zabity”. https://www.ynetnews.com/magazine/article/byjbme9xq

$$$

Amerykański urzędnik: Nie ma dowodów na atak Rosjan na reaktory jądrowe na Ukrainie – MSNBC

WASZYNGTON, 4 marca (Reuters) – Stany Zjednoczone nie dostrzegły przesłanek świadczących o tym, że Rosja zaatakowała w czwartek reaktory jądrowe w elektrowni atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie. (…) https://www.reuters.com/article/ukraine-crisis-usa-nuclear-energy/u-s-official-no-evidence-russians-attacked-nuclear-reactors-in-ukraine-msnbc-idUKW1N2U401C

Pubblicità