Ukraina, po cichu wdrożyła “Wielki Reset” WEF, uruchamiając aplikację kredytu społecznego, łączącą Uniwersalny Dochód Podstawowy (UBI), Tożsamość Cyfrową oraz Paszport Szczepień – wszystko to w aplikacji o nazwie Diia

Zgodnie z logiką cyfryzacji i centralizacji wszystkiego, rząd ukraiński uruchomił w roku 2020 aplikację o nazwie Diia, która łączy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, kartę szczepień, zameldowania, ubezpieczenia, zwroty kosztów leczenia, świadczenia socjalne i inne dane milionów mieszkańców Ukrainy.

Taki model jest jak dotąd znany wyłącznie w Chinach, gdzie funkcjonuje słynny kredyt społeczny. Dzięki aplikacji Diia Ukraina stała się mistrzem cyfrowej tożsamości.

Jak wszyscy wiemy, rządy dążą do cyfryzacji życia codziennego, łącząc prawie wszystkie usługi w telefonie. Podczas gdy Unia Europejska ogłosiła test cyfryzacji rejestru szczepień, portfela i tożsamości w roku 2018, Ukraina zareagowała bardzo szybko, wdrażając aplikację Diia już dwa lata temu. Od tego czasu platforma stale się rozwija.

Ukraińcy mogą pobrać aplikację Diia i przechowywać w niej wiele oficjalnych informacji, aby w prosty sposób przeprowadzać większość procedur administracyjnych (m.in. od płacenia podatków po odnawianie dokumentów tożsamości, płacenie grzywien i odzyskiwania świadczeń socjalnych).

Z nadejściem COVIDa-19, rząd ogłosił, że wypłata świadczeń będzie uzależniona od posiadania świadectwa szczepienia w aplikacji. Kiedy rzeczywistość dogania Orwella…

Na początku roku 2021 aplikacja “kontrolująca” miała już ponad 4,5 miliona aktywnych użytkowników. Na koniec roku 2021 z aplikacji Diia korzystało ponad 12 mln Ukraińców, co oznacza prawie pięciokrotny wzrost w porównaniu z końcem roku 2020 (2,5 mln użytkowników).

W międzyczasie wyszło na jaw, że do aplikacji mobilnej Diia miała dostęp Rosjaa tym samym do danych osobowych milionów Ukraińców, ponieważ wśród podmiotów zaangażowanych w świadczenie niektórych usług znajdują się dwie rosyjskie firmy.

Najciekawsze jest to, że jedna z owych firm – tj. EPAM Systems – ma powiązania z rządem rosyjskim i zajmuje się tworzeniem oprogramowania, w szczególności dla rosyjskiego banku Sberbank, VTB, Rostelecom oraz przegladarki Yandex, co oznacza, że podlega rosyjskiej FSB.

Przyglądając się bliżej temu, co obecnie robi się cyfrowo, okazuje się, że:

Polska posiada aplikację mobilną podobną do tej z Ukrainy, która została uruchomiona pod koniec roku 2019. Polska aplikacja wyświetla siedem dokumentów cyfrowych i pozwala użytkownikom identyfikować się za pomocą cyfrowego dowodu tożsamości w miejscach, w których papierowy paszport nie jest prawnie wymagany.

W Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich obywatele mogą korzystać z paszportów elektronicznych na lotniskach podczas odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Wkrótce będzie to możliwe w USA dzięki Apple Wallet.

W Chinach obywatele mają dostęp do wirtualnych dowodów tożsamości zintegrowanych z aplikacją mobilną. Użytkownicy mogą używać ich do identyfikacji podczas rejestracji w hotelu lub do korzystania z niektórych usług rządowych, dzięki “systemowi punktów”, który umożliwia im uzyskanie dodatkowych praw w przypadku “dobrego zachowywania”.

W Estonii 70% ludności korzysta z cyfrowych dowodów tożsamości, a 99% usług publicznych jest dostępnych online.

Pubblicità