Stany Zjednoczone będą prawdopodobnie nadal oszukiwać w kwestii własnych sankcji. Europa powinna zdawać sobie z tego sprawę i również powinna traktować swoje sankcje w sposób, który zmniejszy ich skutki ekonomiczne. W przeciwnym razie zrujnuje swoich obywateli.

(…) Kiedy rozpoczął się obecny kryzys na Ukrainie, Stany Zjednoczone ogłosiły, że uruchomiły pewne sankcje wobec Rosji i powiedziały Europie, żeby zrobiła to samo. Następnie Europa zdecydowała się na jeszcze większe sankcje, niż jej kazano. Wtedy Stany Zjednoczone po cichu ukryły lub ominęły niektóre z własnych sankcji, po tym jak wykorzystały je do wywarcia nacisku na Europejczyków.

8 marca 2022, Biały Dom ogłosił: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2022/03/08/fact-sheet-united-states-bans-imports-of-russian-oil-liquefied-natural-gas-and-coal/

Prezydent Biden podpisze dziś rozporządzenie wykonawcze zakazujące importu rosyjskiej ropy naftowej, skroplonego gazu ziemnego i węgla do Stanów Zjednoczonych – jest to znaczące działanie, cieszące się szerokim poparciem obu partii, które jeszcze bardziej pozbawi prezydenta Putina środków ekonomicznych, które wykorzystuje on do kontynuowania swojej niepotrzebnej wojny z wyboru.

Stany Zjednoczone podjęły tę decyzję w ścisłej konsultacji z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, a także z członkami Kongresu obu partii.

Dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze zakazuje:

importu do Stanów Zjednoczonych rosyjskiej ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych, skroplonego gazu ziemnego oraz węgla. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji prawie 700 tys. baryłek ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej dziennie, a ten krok pozbawi Rosję miliardów dolarów wpływów od amerykańskich kierowców i konsumentów rocznie. …

Rozporządzenie wykonawcze jest dostępne tutaj i wydaje się, że zakazuje ono importu ropy naftowej z Rosji. https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2022/03/08/executive-order-on-prohibiting-certain-imports-and-new-investments-with-respect-to-continued-russian-federation-efforts-to-undermine-the-sovereignty-and-territorial-integrity-of-ukraine/

Jednak trzy tygodnie później Stany Zjednoczone nadal importują rosyjską ropę naftową. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej publikuje cotygodniową listę importu ropy naftowej z podziałem na kraje: https://www.eia.gov/dnav/pet/pet_move_wimpc_s1_w.htm

W tygodniu kończącym się 26 marca Stany Zjednoczone nadal importowały 100 000 baryłek rosyjskiej ropy dziennie.

W dniu 7 marca wyjaśniłem, dlaczego USA potrzebują rosyjskiej ropy:

Niektóre rafinerie amerykańskie na południowym wybrzeżu są przystosowane do przerobu wyłącznie ciężkich gatunków ropy. Od roku 2019 Stany Zjednoczone zablokowały import ciężkiej ropy z Wenezueli i zastąpiły go importem ciężkich odmian ropy uralskiej z Rosji. Obecnie Stany Zjednoczone wysłały do Caracas dwóch urzędników, którzy mają spróbować przywrócić wenezuelską ropę. Wymagałoby to oczywiście zniesienia wszystkich sankcji nałożonych na Wenezuelę oraz zwrotu wszystkich skonfiskowanych przedsiębiorstw i złota należącego do tego kraju. W najbliższym czasie na to się nie zanosi. https://www.moonofalabama.org/2022/03/to-punish-russia-the-liberal-order-attempts-to-suicide-itself.html

Olej napędowy i olej opałowy składają się z długich łańcuchów węglowodorowych. Lżejsze gatunki ropy naftowej ich nie mają. Istnieją sposoby tworzenia dłuższych łańcuchów węglowodorowych z krótszych, ale te procesy są kosztowne. O wiele łatwiej jest zacząć od ciężkiej ropy naftowej i w razie potrzeby rozbijać ją.

Bez ciężkiej rosyjskiej ropy uralskiej Stany Zjednoczone nie mają efektywnego sposobu wytwarzania oleju napędowego i opałowego. W tym samym czasie mamy do czynienia z globalnym kryzysem oleju napędowego:

Olej napędowy jest wykorzystywany w transporcie towarowym do dostarczania towarów konsumentom, ale także w transporcie przemysłowym jako paliwo. W związku z tym, że w wyniku kilku fal zachodnich sankcji rosyjskie rafinerie zmniejszyły przerób, już teraz podaż oleju napędowego będzie jeszcze bardziej ograniczona.

“Rządy bardzo dobrze rozumieją, że istnieje wyraźny związek między olejem napędowym a PKB, ponieważ prawie wszystko, co trafia do i z fabryki, odbywa się z wykorzystaniem oleju napędowego” – powiedział Reutersowi w tym tygodniu dyrektor generalny Fuels Europe, części Europejskiego Stowarzyszenia Rafinerii Ropy Naftowej.

Jak zauważył Russell Hardy z Vitol na początku tygodnia, “Europa importuje około połowy oleju napędowego z Rosji i około połowy z Bliskiego Wschodu. Ten systemowy niedobór oleju napędowego istnieje”.

Jednak nie tylko Europa odczuwa skutki niedoboru oleju napędowego. Zapasy średnich destylatów spadają również w Stanach Zjednoczonych – pisze John Kemp z agencji Reuters w swoim najnowszym felietonie.

Administracja Bidena ogłosiła wczoraj, że uwolni 1 milion baryłek ropy dziennie z amerykańskiej Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej (SPR). Chociaż ta łapówka dla wyborców prawdopodobnie obniży wysokie ceny benzyny, to wątpliwe jest, aby w SPR znajdowała się wystarczająca ilość ciężkiej ropy, która mogłaby wpłynąć na rynek oleju napędowego.

To właśnie olej napędowy, a nie benzyna, jest czynnikiem napędzającym inflację.

Dlatego Stany Zjednoczone prawdopodobnie będą nadal oszukiwać w kwestii własnych sankcji. Europa powinna zdawać sobie z tego sprawę i również powinna traktować swoje sankcje w sposób, który zmniejszy ich skutki ekonomiczne. W przeciwnym razie zrujnuje swoich obywateli.

Powinna także zająć się relacjami z Chinami, swoim największym partnerem handlowym, pomijając Stany Zjednoczone i bałagan ukraińsko-rosyjski. W przeciwnym razie tylko zwiększy rozmiary recesji, której wkrótce może doświadczyć.

https://www.moonofalabama.org/2022/04/europe-must-learn-to-cheat-on-its-sanctions-just-like-the-us-is-doing-it.html#more

Pubblicità