Na świecie rozpoczął się już bardzo niepokojący proces niedoboru żywności, który w najbliższych miesiącach będzie się tylko pogłębiał.  Zdaję sobie sprawę, że nie są to dobre wieści, ale zachęcam Was do przekazania informacji zawartych w tym artykule wszystkim, z którymi możecie się skontaktować.  Ludzie zasługują na to, by zrozumieć, co się dzieje, i na to, by mieć możliwość przygotowania się.  Tempo, w jakim obecnie zachodzą zmiany na całym świecie, zapiera dech w piersiach, ale większość ludzi zakłada, że życie będzie toczyć się dalej tak, jak zwykle.  Niestety, prawda jest taka, że na naszych oczach powstaje bardzo realne planetarne zagrożenie.  Poniżej przedstawiamy 20 faktów na temat pojawiającego się globalnego niedoboru żywności, które powinny was zmrozić do głębi…

#1 Jeden z najważniejszych francuskich urzędników państwowych mówi nam, że powinniśmy przygotować się na “niezwykle poważny” światowy kryzys żywnościowy…

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian powiedział, że UE musi się zmierzyć z perspektywą, że wojna na Ukrainie może wywołać “niezwykle poważny” światowy kryzys żywnościowy.

#2 Joe Biden przyznał niedawno, że niedobory żywności “będą realne”, a jego administracja otwarcie używa teraz słowa “głód”, aby opisać to, co nadchodzi…

Administracja Bidena obawia się, że inwazja Rosji na Ukrainę spowoduje klęskę głodu w niektórych częściach świata, powiedziała w piątek w CNBC przewodnicząca Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Cecilia Rouse.

#3 Według doniesień, ceny żywności w niemieckich supermarketach wzrosną wkrótce od 20 do 50 procent…

Zaledwie kilka dni po tym, jak Niemcy ogłosiły najwyższą inflację od wielu lat (w lutym główny wskaźnik CPI wzrósł o 7,6% w skali roku, przekraczając wszelkie oczekiwania), wywołując u mieszkańców nieprzyjemne uczucie deja vu, jeszcze zanim rosyjska inwazja na Ukrainę przerwała nieliczne łańcuchy dostaw i jeszcze bardziej podniosła ceny do stratosfery…

… w poniedziałek Niemcy zrobią jeden krok w kierunku powrotu przerażającej weimarskiej hiperinflacji, kiedy to według Niemieckiego Stowarzyszenia Sprzedawców Detalicznych (HDE) konsumenci powinni przygotować się na kolejną falę podwyżek cen towarów codziennego użytku i artykułów spożywczych. Reuters donosi, że ceny w niemieckich sieciach handlowych wzrosną od 20 do 50%.

#4 Racjonowanie żywności już się rozpoczęło w Hiszpanii…

W Hiszpanii niemal natychmiast po wybuchu wojny na Ukrainie zaczęły występować sporadyczne niedobory różnych produktów, takich jak jajka, mleko i inne przetwory mleczne. Na początku marca duże supermarkety, takie jak Mercadona i Makro, zaczęły racjonować olej słonecznikowy.

#5 Racjonowanie żywności rozpoczęło się już także w Grecji…

W Grecji co najmniej cztery krajowe sieci supermarketów rozpoczęły racjonowanie produktów spożywczych, takich jak mąka i olej słonecznikowy, z powodu krytycznie niskich dostaw spowodowanych sparaliżowaniem łańcuchów dostaw z Rosji i Ukrainy.

#6 Szef BlackRock ostrzega, że będzie to pierwszy raz, kiedy to pokolenie “wejdzie do sklepu i nie będzie mogło dostać tego, czego chce”…

We wtorek, prezes BlackRock Inc. Prezes Rob Kapito powiedział publiczności w Austin w Teksasie, której gospodarzem było Texas Independent Producers and Royalty Owners Association, że całe młode pokolenie szybko dowiaduje się, co to znaczy cierpieć z powodu niedoborów, jak podaje Bloomberg.

“Po raz pierwszy to pokolenie wejdzie do sklepu i nie będzie mogło dostać tego, co by chciało” – powiedział Kapito. “A my mamy bardzo roszczeniowe pokolenie, które nigdy nie musiało rezygnować z niczego”.

#7 Od tego czasu w zeszłym roku ceny niektórych nawozów wzrosły nawet o 300%.

#Wielu rolników w Afryce nie będzie mogło sobie w tym roku pozwolić na zakup nawozów i przewiduje się, że spowoduje to spadek produkcji rolnej o ilość, która mogłaby wyżywić “100 milionów ludzi”…

W związku z potrojeniem cen w ciągu ostatnich 18 miesięcy wielu rolników rozważa, czy nie zrezygnować w tym roku z zakupu nawozów. Według Sebastiana Nduvy, kierownika ds. programu w grupie badawczej AfricaFertilizer.Org, rynek, który przez długi czas chwalono za jego potencjał wzrostu, skurczy się o prawie jedną trzecią.

Może to potencjalnie ograniczyć produkcję zbóż o 30 milionów ton, co wystarczyłoby na wyżywienie 100 milionów ludzi – powiedział.

#9 Rosja jest generalnie jednym z największych światowych eksporterów nawozów…

Rosja jest kluczowym światowym graczem w dziedzinie gazu ziemnego, który jest głównym surowcem do produkcji nawozów. Wyższe ceny gazu i cięcia w dostawach spowodują dalszy wzrost cen nawozów. Rosja jest jednym z największych eksporterów trzech głównych grup nawozów (azotu, fosforu i potasu). Ograniczenia w dostawach fizycznych mogą spowodować dalszy wzrost cen nawozów.

#10 W standardowym roku, Rosja i Ukraina łącznie reprezentują około 30% całego światowego eksportu pszenicy.

#11 Połowa pszenicy importowanej przez Afrykę pochodzi z Rosji lub Ukrainy.

#12 Inne narody zależą od eksportu pszenicy z Rosji i Ukrainy w jeszcze większym stopniu niż Afryka…

Armenia, Mongolia, Kazachstan i Erytrea importowały praktycznie całą swoją pszenicę z Rosji i Ukrainy i muszą znaleźć nowe źródła zaopatrzenia. Jednak konkurują one z dużo większymi odbiorcami, w tym Turcją, Egiptem, Bangladeszem i Iranem, które pozyskały ponad 60% pszenicy z dwóch walczących krajów.

#13 Jeden z rosyjskich urzędników ostrzega, że jego kraj może wkrótce eksportować żywność tylko do “krajów zaprzyjaźnionych”…

Rosyjski urzędnik państwowy zagroził, że Rosja ograniczy eksport żywności tylko do krajów, które uważa za “przyjazne”.

Dmitrij Miedwiediew, wysoki urzędnik rosyjskiego resortu bezpieczeństwa, który wcześniej pełnił funkcję prezydenta kraju, zagroził, że Rosja może wkrótce odciąć Zachód od eksportowanej żywności.

#14 W piątek ogłoszono, że kolejne 5 milionów kurcząt hodowanych na nioski w stanie Iowa będzie musiało zostać zlikwidowanych z powodu ptasiej grypy.

#15 W wyniku tego ostatniego incydentu liczba ofiar śmiertelnych ptasiej grypy w samym stanie Iowa przekroczy 13 milionów.

#16 Ogólnie rzecz biorąc, tak wygląda obecnie całkowita liczba zgonów z powodu ptasiej grypy w kraju: “22 miliony kurcząt na nioski, 1,8 miliona kurcząt brojlerów, 1,9 miliona młodych kur i reszty kurcząt użytkowych oraz 1,9 miliona indyków”.

#17 Chiński minister rolnictwa ogłosił, że zbiory pszenicy ozimej w Chinach mogą być “najgorsze w historii”.

#18 Ostrzega się nas, że zbiory pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych będą “katastrofalne” ze względu na dotkliwą suszę.

#19 Podczas niedawnego wywiadu jeden z prominentnych amerykańskich rolników stwierdził, że większości Amerykanów nie spodoba się, gdy “ich rachunki za żywność wzrosną o 1000 dolarów miesięcznie”.

#20 Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ twierdzi, że to, z czym boryka się obecnie nasza planeta, nie przypomina niczego, co widzieliśmy od czasów II wojny światowej…

“Ukraina tylko spotęgowała katastrofę na szczycie katastrofy” – powiedział David M. Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego, agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, która żywi 125 milionów ludzi dziennie. “Od czasów II wojny światowej nie było precedensu porównywalnego z tym wydarzeniem”.

Wielokrotnie ostrzegano nas, że ten dzień nadejdzie, a teraz już nadszedł.

Jak już wspomniałem na początku tego artykułu, mam nadzieję, że podzielicie się tymi informacjami z jak największą liczbą osób, ponieważ ten kryzys naprawdę dotknie każdego mężczyznę, kobietę i dziecko na całej planecie.

W ciągu całego mojego życia nigdy nie widziałem czegoś takiego, a warunki pogarszają się z każdym dniem.

Nadchodzi prawdziwie koszmarny, światowy kryzys żywnościowy, w wyniku którego setki milionów niewinnych ludzi będzie głęboko cierpieć. http://theeconomiccollapseblog.com/20-facts-about-the-emerging-global-food-shortage-that-should-chill-you-to-the-core/ (tłumaczenie automatyczne, odnośniki w oryginale artykułu)

Pubblicità