W środę, 13 kwietnia 2022, Marco Travaglio – dyrektor włoskiego, mainstreamowego dziennika «Il Fatto Quotidiano»  będący gościem programu «Otto e Mezzo» – politycznego talk show  (prowadzonego przez Lilli Gruber – członka Klubu Bilderberg) emitowanego przez mainstreamową, silnie lewacką telewizję LA7, nie przebierając w słowach, potępił USA za sposób, w jaki zarządzają one konfliktem wojennym na Ukrainie.

Oto, jak Travaglio, w niezwykle syntetyczny i dobitny sposób, wyłożył «kawę na ławę»:

«Podczas gdy na Wschodzie, absolutnie nie widać nic dobrego, powiedziałbym, że na Zachodzie pojawia się jakiś mały promyk nadziei, ponieważ pomału – lepiej późno, niż nigdy – mądrzejsza i bardziej niezależna część Unii Europejskiej (a nie lokaje Bidena i Johnsona), czyli ci którzy zachowali minimum jasności umysłu, to znaczy Macron i Scholz – zaczynają zdawać sobie sprawę (i upubliczniają także ten fakt), że nie jest możliwe, by Europa spełniała wszystkie, jakie by nie były, żądania i roszczenia Bidena oraz Zelensky’ego. Jako że Zelensky ma swoje, uzasadnione potrzeby, Amerykanie – zgodnie z prawem lub nie – robią ich brudne interesy, ale interesy Europy nie pokrywają się z interesami Amerykanów.

Dlaczego Amerykanie tak nalegają na eskalację werbalną? – Ponieważ chcą wesprzeć eskalację militarną. Nie chcą, żeby wojna trwała krótko i żeby doszło do skutecznych rokowań pokojowych. Więc tym samym, sabotują je w każdy możliwy sposób.

Od czasu wystąpienia Bidena w Polsce, przy negocjacyjnym stole zapanowało pustkowie. Bo oni tego właśnie chcą. To jest sprawa oczywista. I oni nie robią z tego tajemnicy. Poza tym, Biden nie jest wystarczająco przytomny, do czego sam się przyznaje. Mówienie o “ludobójstwie” oznacza, że z Putinem nie będzie się prowadzić rokowań; że Putina chce się obalić i postawić przed sądem. Ale, jeśli nie chce się rokowań z Putinem, to z kim che się je prowadzić? – Mamy czekać, że pojawi się ktoś, kto go obali i postawi na jego miejscu kogoś innego? – To właśnie jest gra, w którą oni grają.

Na szczęście, i jest to już drugi raz, Macron powiedział “stop”. Z drugiej strony: jeżeli Ukraina – która dostała wszystko to uzbrojenie, które zostało wysłane jej przez Niemców, Brytyjczyków, innych Eurpejczyków, Amerykanów –  pozwala sobie na powiedzenie “nie” głowie państwa niemieckiego, no to cóż? –  Niemcy zareagowały dziś z irytacją.

Wreszcie, ludzie uświadamiają sobie, że udział w tej wojnie biorą najeźdźcy – Rosjanie, najechani – Ukraińcy, oraz że obecna jest również cała masa szaleńców. Na szczęście, Sholz i Macron zaczęli chłodzić co nieco owe gorące głowy. Mam  nadzieję, że będą to kontynuować.

Dziś, przeczytałem ten oto tytuł, ale nie w moim dzienniku, tylko w «La Repubblica», który stwierdza: «Gas russo: USA grożą spółkom europejskim, które go kupują» https://www.repubblica.it/economia/2022/04/12/news/gli_usa_minacciano_le_sanzioni_secondarie_pressing_sulleuropa_per_lo_stop_a_gas_e_petrolio_russi-345250773/. Czy ci ludzie są przyjaciółmi? – Na jakiej podstawie, Amerykanie decydują o tym, od kogo my Europejczycy mamy kupować gaz? – Dlaczego każą nam obcinać sobie jaja, by zrobić na złość żonie? – O czym my w ogóle mówimy?  

Mamy tutaj do czynienia z wojną, w której po jednej stronie się Amerykanie, po drugiej – Rosjanie, a Europejczycy znajdują się pośrodku, dokładnie tak, jak ma to miejsce z Ukrańcami, którzy dostarczają temu konfliktowi żołnierzy i którzy giną. To jest obraz tego, co się dzieje.

I każdy, co jest rzeczą oczywistą, robi własne, brudne interesy: chodzi o gaz, o to, by Biden wygrał wybory, o to, by ludzie zapomnieli o haniebnej ucieczce Amerykanów z Afganistanu – w sierpniu zeszłego roku; wreszcie pytanie: kiedy oni mogą liczyć na ponowny wybuch wojny domowej w Europie? – To jest zaropiała rana, która wyczerpie europejskie zasoby zarezerwowane na tzw. odbudowę?”  

Dwa neutralne kraje, takie jak Szwecja i Finlandia, które wejdą do NATO, czy waszym zdaniem poprawią bezpieczeństwo, czy raczej je osłabią? – To jest kolejna zapałka rzucona w stóg siana».

https://it.wikipedia.org/wiki/Marco_Travaglio https://it.wikipedia.org/wiki/Lilli_Gruber

VIDEO: Wypowiedź Marca Travaglio pod 2 linkami: https://www.la7.it/otto-e-mezzo/video/ucraina-marco-travaglio-in-questa-guerra-ci-sono-gli-invasi-gli-invasori-e-gli-invasati-14-04-2022-434179 https://www.ilfattoquotidiano.it/2022/04/14/ucraina-travaglio-a-la7-biden-non-puo-accettare-che-la-guerra-duri-poco-sta-sabotando-le-trattative/6559559/ https://www.iltempo.it/personaggi/2022/04/13/news/otto-e-mezzo-marco-travaglio-senza-pieta-smaschera-usa-e-europa-sulla-guerra-severgnini-sbotta-31207187/

Pubblicità