Botswana została zasypana zapytaniami o możliwość dostaw węgla do Europy i szacuje, że zapotrzebowanie krajów zachodnich może przekroczyć milion ton rocznie, powiedział we wtorek prezydent kraju – Mokgweetsi Masisi, jako że wojna na Ukrainie zmusza Europę do zwrócenia się w stronę Afryki w poszukiwaniu źródeł energii.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego, Europa dąży do ograniczenia importu gazu z Rosji, na którym wcześniej polegało wiele krajów europejskich, i szuka możliwości zaspokojenia swojego zapotrzebowania na paliwa, w tym węgiel, w innych częściach świata.

Potencjalnie otworzy drogę do dostaw węgla z Afryki, powodując gwałtowny wzrost cen i pobudzając inwestycje w Afryce. “Otrzymaliśmy zapytania z Europy, więc chcemy eksportować” – powiedział Masisi w rozmowie z agencją Reuters w Kapsztadzie, gdzie był głównym mówcą podczas konferencji Mining Indaba.

Według Międzynarodowej Agencji Energii, produkcja węgla w Botswanie jest ograniczona i w większości eksportowana do krajów sąsiednich. Planuje się jednak zwiększenie produkcji. Masisi powiedział, że Botswana odnotowuje zapotrzebowanie zarówno ze strony rządów, jak i sektora prywatnego w Europie, i szacuje, że popyt z Europy może wynieść ponad 50 tys. ton miesięcznie.

Lefoko Moagi, minister ds. zasobów mineralnych, zielonych technologii i bezpieczeństwa energetycznego, powiedział w tym samym wywiadzie, że Botswana może zaspokoić ten popyt, podczas gdy Masisi stwierdził, że chce to zrobić tak szybko, jak będzie to możliwe”.

Ceny węgla wzrosły ponad dwukrotnie od początku roku, więc firmy wydobywcze starają się zwiększyć produkcję i skorzystać z wysokich cen, pomimo rosnącej presji (COP26) na firmy i kraje, by zaprzestały używania zanieczyszczającego środowisko węgla. https://www.reuters.com/business/energy/europe-seeks-million-tonnes-per-year-botswana-coal-says-president-2022-05-10/

Pubblicità