Serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin powiedział, że «jedna z największych służb wywiadowczych na świecie, jeśli nie największa», poinformowała go, że jego poglądy polityczne są nie do przyjęcia i że jeśli ich nie zmieni i nie porzuci polityki lojalności wobec prezydenta Aleksandara Vucicia, przestanie być członkiem rządu. https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Vulin

Vulin stwierdził w TV Pink (https://en.wikipedia.org/wiki/Pink_(Serbia), że ów wywiad powiedział mu, że zrobią wszystko, aby go skompromitować, rozpoczynając wielką kampanię medialną i każdą inną kampanię przeciwko niemu, jeśli nie zmieni swoich poglądów politycznych.

„Vučić został o tym poinformowany przez nasze służby wywiadowcze, że jest to przygotowywane; spodziewam się masowego ataku na mnie w przyszłym tygodniu».

Według niego „warunkiem było, aby zaczął dla nich pracować, porzucił swoją politykę”, aby tak się nie stało i jak dodał, przeszkadzają im jego poglądy, takie jak „serbski świat”, jego stosunek do Unii Europejskiej, do Rosji.

Mimo nacisków, minister powiedział, że odmówił jakiejkolwiek współpracy z zagranicznymi szpiegami. “Nie pracowałem i nie będę pracował dla nikogo poza narodem serbskim, państwem serbskim i nie będę całkowicie lojalny wobec nikogo poza prezydentem wszystkich Serbów Aleksandarem Vuciciem”  powiedział minister.

Warunkiem było, że zacznę pracować dla tego zagranicznego wywiadu. Nie zrobię tego, nawet za cenę mojego życia.

Minister zaapelował również do prezydenta kraju o zachowanie neutralności Serbii i utrzymanie dobrych stosunków z Rosją i Chinami, niezależnie od nacisków zewnętrznych.

Wysocy rangą serbscy urzędnicy wielokrotnie stwierdzali, że w związku z trwającym konfliktem między Rosją a Ukrainą, kraj stanął w obliczu rosnącej presji zagranicznej. Belgrad odmówił jednak przyłączenia się do jakichkolwiek antyrosyjskich sankcji lub innych wrogich aktów kolektywu zachodniego, twierdząc, że Serbia będzie nadal realizować swoje własne interesy, zachowując jednocześnie wieloletnie więzi z Moskwą.

W trakcie trwającego kryzysu Vulin zajął szczególnie zdecydowane stanowisko. Na początku lipca minister stwierdził, że USA i UE otwarcie naciskają na Serbię, by stała się “żołnierzem piechoty NATO”, by stała się “kimś, kto będzie chciał zaangażować się w konflikt z Rosją”.

«Stawiamy sprawę bardzo klarownie: nie będziemy angażować się w konflikt z Rosją, nie będziemy angażować się w cudze wojny, nie zamierzamy stać się cudzymi żołnierzami piechoty» – oświadczył wówczas Vulin.

Za: https://nova.rs/vesti/politika/vulin-strana-sluzba-zeli-da-me-skloni-iz-vlade-ili-da-budem-njen-spijun/ https://rs.n1info.com/english/news/vulin-a-foreign-service-wants-me-out-of-the-government-or-to-be-its-spy/ https://www.databaseitalia.it/il-ministro-dellinterno-serbo-a-vulin-servizi-segreti-esteri-mi-hanno-intimato-di-assumere-una-posizione-anti-russa/