Na Cmentarzu Wojskowym w Cargnacco spoczywa 8700 (wśród których około 500 znanych jest z imienia i nazwiska) żołnierzy włoskich, których szczątki – zaczynając od roku 1990 – zostały repatriowane z Rosji. Do tej liczby należy doliczyć dalsze 3086 poległych zidentyfikowanych, których zwłoki po powrocie do Ojczyzny zostały powierzone ich rodzinom.

Relacja włoskiego Ministerstwa Obrony, dotycząca powrotu do Włoch szczątków żołnierzy włoskich, którzy polegli w Rosji w okresie II Wojny Światowej.

10 kwietnia 2018       Korespondencja z Moskwy

Dziś rano, w moskiewskiej Katedrze Niepokalanego Poczęcia, mons. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski – w obecności Pasquale Terracciano, ambasadora Włoch oraz generała brygady Alfonso Miro, będącego attaché wojskowym przy Ambasadzie – odprawił Mszę w intencji 100 żołnierzy poległych w Rosji w trakcie II Wojny Światowej, których szczątki zostaną następnie przewiezione do Ojczyzny, by spocząć na Cmentarzu Wojskowym w Cargnacco (Friuli).

Identyfikacja, ekshumacja, a następnie repatriacja zidentyfikowanych włoskich poległych żołnierzy była długą i żmudną operacją przeprowadzoną przez rosyjskie stowarzyszenie «Miejsca Pamięci Wojskowej» z inicjatywy Dyrekcji Historyczno-Statystycznej Naczelnej Komisji ds. Upamiętnień Poległych w Obronie – w której pośredniczyło Biuro Wojskowe Ambasady Włoch w Moskwie.

Przed ostatecznym powrotem do Włoch – na weneckie lotnisko im. Marco Polo, na pokładzie samolotu z Moskwy – co nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni, szczątki poległych włoskich żołnierzy będą przechowywane w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach.

Na Cmentarzu Wojskowym w Cargnacco spoczywa 8700 (wśród których około 500 znanych jest z imienia i nazwiska) żołnierzy włoskich, których szczątki – zaczynając od roku 1990 – zostały repatriowane z Rosji. Do tej liczby doliczyć należy dalsze 3086 poległych zidentyfikowanych, których zwłoki po powrocie do Ojczyzny zostały powierzone ich rodzinom.

Za: http://www.difesa.it/SMD_/Eventi/Pagine/Soldati_caduti_in_Russia_a_Mosca_messa_in_loro_suffragio.aspx

&&&

Szczątki 100 żołnierzy poległych w Kampanii Rosyjskiej powracają do Włoch:

Tekst VIDEO: Dzięki niestrudzonej pracy mediacyjnej Komisariatu Generalnego Ministerstwa Obrony z rosyjskim organem parytetowym, do Włoch wróciły ciała stu żołnierzy ARMIR (Armii Włoskiej w Rosji), którzy polegli podczas kontrataku wojsk sowieckich w czasie II wojny światowej w okresie – od połowy grudnia 1942 r. do końca stycznia 1943 r.

Wśród nielicznych szczątków, które udało się zidentyfikować, znalazły się szczątki Alpejczyka (żołnierza Armii Alpejskiej specjalizującej się w walkach górskich) Pietro Ramoino z Pontedassio, znalezione w okolicach Rossoch – miejscowości na froncie dońskim, gdzie znajdowała się kwatera główna Korpusu Armii Alpejskiej, otoczona i zmuszona do odwrotu przez czołgi wroga, po krwawym starciu 15 stycznia 1943 r. (rozpoczynając tym samym to, co przejdzie do historii jako tragiczny odwrót z Rosji, który zakończył się katastrofą pod koniec stycznia).

Sto małych trumien przewieziono do Cargnacco, w prowincji Udine, w którego Sanktuarium spoczywa ponad osiem tysięcy poległych podczas kampanii rosyjskiej i w którym zachowano nazwiska 100 tysięcy włoskich żołnierzy, którzy nie powrócili do domu. Natomiast Alpejczyk Pietro Ramoino wrócił. Powitali go i zabrali po prostej i wzruszającej ceremonii jego wnukowie Gianluigi, Simona i Massimo, w towarzystwie Iny Ramoino reprezentującej gminę Pontedassio, przewodniczącego sekcji Krajowej Organizacji Alpejczyków w Imperii, Enzo Dapreliego, jego chorążego Gianfranco Eufrasio oraz delegacji stowarzyszenia alpejskiego w Pontedassio, w skład której weszli kierownik Pietro Bonsignorio, Gian Paolo Nichele i Gianni Bonsignorio. Szczątki Pietro Ramoino zostaną przeniesione na stałe po uroczystej ceremonii, która odbędzie się 3 listopada i w której wezmą udział najwyższe władze oraz wielu żołnierzy Alpejczyków z prowincji Imperia.