Addis Abeba, 3 września 2022 (Walta): Szef Światowej Organizacji Zdrowia ONZ, dr Tedros Adhanom, jest również najbardziej znanym na świecie zwolennikiem Tygryjskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia. Nie powiedział nic na temat niedawnej kradzieży paliwa przeznaczonego na pomoc ONZ w Etiopii dokonanej przez TPLF. https://en.wikipedia.org/wiki/Walta

24 sierpnia rano walki w etiopskim regionie Amhara przerwały zawieszenie broni podczas prawie dwuletniej wojny między etiopskim rządem a Tigray People’s Liberation Front (TPLF). Późnym popołudniem 24 sierpnia, szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) David Beasley opublikował na Twitterze szokującą wiadomość:

Stéphane Dujarric, rzecznik sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, zawarł więcej szczegółów w swoim briefingu z 24 sierpnia 2022 roku. Według Dujarrica, po tym jak TPLF wdarł się do obiektów Światowego Programu Żywnościowego, obezwładnił pracowników ONZ i ukradł 12 cystern z paliwem:

«Zapytano mnie, jaki wpływ mają wznowione walki. Dziś rano, 24 sierpnia, do magazynu Światowego Programu Żywnościowego w Mek’ele siłą weszły siły tygryjskie, które zabrały 12 ciężarówek/cystern z paliwem o pojemności 570 000 litrów. Pracownicy na miejscu bezskutecznie próbowali zapobiec tej grabieży. 

Zapasy paliwa miały być wykorzystane wyłącznie do celów humanitarnych, przy dystrybucji żywności, nawozów i innych artykułów pomocy doraźnej. Utrata paliwa będzie miała wpływ na działania humanitarne we wspieraniu społeczności w całej północnej Etiopii.

Potępiamy każdą grabież lub konfiskatę dóbr humanitarnych lub pomieszczeń humanitarnych i wzywamy wszystkie strony do przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz do poszanowania personelu, działań, aktywów i dóbr humanitarnych.”

TPLF, który kontroluje region Tigray, zawsze twierdził, że reprezentuje ludność Tigray, która bez wątpienia cierpi w wyniku wojny. Jednak bezczelna kradzież paliwa potrzebnego do akcji humanitarnych przez tę frakcję sprawia, że trudno uwierzyć, iż rzeczywiście troszczy się ona o ludzkie żniwo konfliktu». https://media.un.org/en/asset/k1w/k1wbmts8b9

Gdy partia Tedrosa okrada największą agencję humanitarną ONZ, on odwraca głowę

Godzinę po briefingu Dujarrica 24 sierpnia, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Zdrowia ONZ dr Tedros Adhanom Ghebreyesus był zajęty tweetowaniem na temat konferencji w Togo. Wczesnym popołudniem 25 sierpnia, Tedros powtórzył to samo, po czym przeszedł do tweetowania o szczepieniach przeciwko Eboli w Demokratycznej Republice Konga. Tedros – który był również przywódcą TPLF i prominentnym rzecznikiem tej frakcji – nie miał absolutnie nic do powiedzenia na temat kradzieży przez jego partię polityczną 600 000 litrów paliwa z najważniejszej agencji humanitarnej ONZ. Po upływie tygodnia, wielu z 1,8 miliona obserwatorów Tedrosa na Twitterze wciąż czeka na odpowiedź szefa WHO w sprawie kradzieży paliwa przez TPLF.

Jak ujawniła strona The Grayzone, pracownicy ONZ już wcześniej oskarżali Tedrosa o rażące łamanie kodeksu ONZ, mające na celu wspieranie celów własnych politycznych sojuszników w konflikcie w Etiopii. https://thegrayzone.com/2022/01/18/rogue-who-chief-tedros-pandemic-shadow-un-tplf-ethiopia/

Tedros wykorzystuje swoje stanowisko w ONZ do lobbowania na rzecz swojej partii TPLF

Tedros pełnił funkcję ministra zdrowia TPLF od października 2005 r. do listopada 2012 r. oraz ministra spraw zagranicznych od listopada 2012 r. do listopada 2016 r., w czasie gdy sprawowała ona władzę w stolicy Etiopii Addis Abebie. Osiem miesięcy po opuszczeniu ministerstwa spraw zagranicznych, w lipcu 2017 roku, został mianowany dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia, a tym samym, począwszy od 2020 roku, zarządcą globalnej pandemii koronawirusa.

W roku 2018, rok po objęciu przez Tedrosa stanowiska w WHO, powstanie ludowe odsunęło TPLF od władzy, po czym wycofali się oni do Tigray. Parlament Etiopii wybrał wówczas Abiy Ahmeda na premiera; wygrał on powszechne wybory dwa lata później. W listopadzie 2020 roku, chcąc najwyraźniej powrócić do władzy, TPLF zaatakowała swoich kolegów w Północnej Bazie Dowodzenia Etiopii, rozpoczynając trwającą wojnę domową. Premier Abiy natychmiast wysłał do Tigray wojska narodowe, aby powstrzymać powstanie, ale wycofał je w lipcu 2021 roku. TPLF następnie najechał regiony Amhara i Afar, dopóki etiopska armia narodowa i siły regionalne nie wyparły ich z powrotem do Tigray, a rząd etiopski ogłosił humanitarny rozejm, który zakończył się 24 sierpnia.

Przez cały ten czas nikt nie był bardziej krzykliwy i widoczny niż Tedros w oskarżaniu rządu Etiopii o celowe wywoływanie kryzysu humanitarnego w Tigray, blokowanie pomocy żywnościowej dla Tigray, a nawet popełnianie ludobójstwa w tym regionie. Nigdy jednak nie dostrzegł bólu i przesiedlenia, jakie TPLF zadał Amharom i Afarom. W kwietniu i maju tego roku podróżowałem przez regionalne stany Amhara i Afar i widziałem tysiące osób stłoczonych w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych, którzy bardzo potrzebowali żywności, wody, leków i urządzeń sanitarnych.

Mniej więcej w tym samym czasie Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych poinformowało, że “konflikt i przemoc spowodowały ponad 5,1 miliona nowych przesiedleń w Etiopii w 2021 roku, trzykrotnie więcej niż w 2020 roku i najwyższą roczną liczbę kiedykolwiek odnotowaną dla jednego kraju”. Konflikt w północnym regionie Tigray pogłębił się, rozprzestrzeniając się na sąsiednie regiony i wypędzając miliony ludzi z ich domów.” (…) https://waltainfo.com/who-chief-tedros-silent-about-his-partys-theft-of-world-food-program-fuel/ https://thegrayzone.com/2022/01/18/rogue-who-chief-tedros-pandemic-shadow-un-tplf-ethiopia/ (przekład automatyczny)