LONDYN/MADRYT, 17 października (Reuters) – Dziesiątki statków wiozących skroplony gaz ziemny (LNG), krążących u wybrzeży Hiszpanii, nie mogąc zapewnić sobie przydziału czasu na rozładunek, skłoniły operatorów sieci energetycznej tego kraju do ostrzeżenia, że mogą być zmuszeni do zawieszenia załadunku, aby poradzić sobie z tą “wyjątkową sytuacją”.

Europa stoi w obliczu ograniczenia dostaw energii, ponieważ Rosja stopniowo odcina przepływ gazu po tym, jak Zachód nałożył sankcje w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Region musiał znaleźć alternatywne źródła zaopatrzenia, w tym LNG, ale przybycie wielu ładunków tego superchłodzonego paliwa ujawniło brak zdolności Europy do “regazyfikacji”, ponieważ zakłady przetwarzające paliwo morskie z powrotem na gaz pracują na maksymalnych obrotach.

Jeśli zaległości nie zostaną wkrótce usunięte, statki te mogą zacząć szukać alternatywnych portów poza Europą, aby wyładować swój ładunek.

Ponad 35 statków z ładunkiem LNG dryfuje u wybrzeży Hiszpanii i na Morzu Śródziemnym, a co najmniej osiem statków zakotwiczonych jest w samej Zatoce Kadyksu – powiedzieli w poniedziałek handlowcy, analitycy i źródła w terminalach LNG zaznajomione z sytuacją.

Hiszpania oferuje zaledwie sześć slotów w swoich terminalach regazyfikacyjnych dla cargo w tym tygodniu, powiedziało źródło branżowe, czyli mniej niż jedna piąta liczby statków stojących w kolejce u jej wybrzeży. Kraj ma w sumie sześć terminali.

W oświadczeniu wydanym późno w poniedziałek i zatytułowanym “deklaracja o wyjątkowej sytuacji operacyjnej”, hiszpański krajowy operator sieci gazowej Enagas powiedział, że może być zmuszony do odmowy rozładunku LNG z powodu przekroczenia przepustowości w swoich terminalach.

Dodał, że oczekuje się, iż wysoki poziom obłożenia w krajowych zakładach regazyfikacji utrzyma się co najmniej do pierwszego tygodnia listopada.

Również w pobliżu innych krajów europejskich na kotwicy stoją statki LNG, co może oznaczać, że kolejne dziesiątki czekają – powiedziało jedno ze źródeł znających sytuację. (…) c.d. pod linkiem: https://www.reuters.com/business/energy/dozens-lng-laden-ships-queue-off-europes-coasts-unable-unload-2022-10-17/

Pubblicità