W czerwcu 2022 roku, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Parlament UE zatwierdził projekt Fit for 55, którego celem jest zamrożenie emisji CO2, czyli tzw. neutralność klimatyczna – do roku 2050. Od roku 2035 nie będzie można sprzedawać już żadnych nowych samochodów z silnikiem diesla napędzanym benzyną. Jeszcze kilka miesięcy temu kryzys klimatyczny wzbudzał niewielkie zainteresowanie opinii publicznej. Obecnie jednak, również w obliczu prawdopodobnego przyszłego racjonowania energii i obecnego gwałtownego wzrostu rachunków za energię, scenariusz ten wydaje się szybko ewoluować. Otworzyło się ogromne okno Overtona, które będzie sprzyjać biernej akceptacji każdej polityki dotyczącej rekonwersji ekologicznej.

Wojna na Ukrainie jako “błogosławieństwo” dla klimatu (czytaj transformacji ekologicznej)

11 października 2022 zaprezentowano “State of Climate Services”, nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO) na temat tzw. zmian klimatu.

https://public.wmo.int/en/events/events-of-interest/high-level-launch-of-2022-state-of-climate-services-energy-report

Przy tej okazji sekretarz generalny WMO, Petteri Taalas stwierdził, że wojna na Ukrainie “może być postrzegana jako błogosławieństwo” z perspektywy klimatu, ponieważ przyspiesza rozwój i inwestowanie w długoterminową zieloną energię. https://en.wikipedia.org/wiki/Petteri_Taalas

Obecnie kraje europejskie borykają się z głębokim kryzysem energetycznym, który pojawił się w wyniku sankcji gospodarczych wobec Rosji, jednego z największych producentów ropy i gazu ziemnego. Petteri Taalas wyjaśnił, że po początkowym okresie, w którym wzrośnie wykorzystanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, zwiększą się inwestycje w odnawialne źródła energii i zdecydujemy się na rozwiązania oszczędzające energię: “Wojna na Ukrainie przyspiesza zieloną transformację”. Stephane Dujarric, rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, podkreślił, że “oprócz tragicznych skutków dla ludzi, konflikt uwypukla rosnące koszty globalnej zależności od paliw kopalnych oraz pilną potrzebę przyspieszenia przejścia na energię odnawialną, aby chronić ludzi i planetę”. https://www.euronews.com/green/2022/10/12/energy-crisis-fuel-shortages-could-be-a-blessing-for-the-climate-says-un-weather-chief

……………………………….

Opinia władz Banku Włoch: Ceny energii powinny iść w górę, tak by przeprowadzić zieloną transformację

«Tak dla podwyżek cen energii». Tego zdania są prezes (sprywatyzowanego) Banku Włoch Ignazio Visco oraz viceprezes Luigi Federico Signorini.

Dla pierwszego z nich obecny wzrost cen, spowodowany kryzysem inflacyjnym i energetycznym jest niezwykłą zachętą do przemian: “Żyjemy w bardzo trudnych czasach, grozi nam reglamentacja, ale nie możemy stracić jej przydatności dla przyspieszenia transformacji energetycznych”.

Dołączają do tego słowa prezesa Signoriniego, który wyraził aprobatę dla środków wdrażanych przez rząd, właśnie dlatego, że byłyby one nadzwyczajną okazją do tego aby “ceny wzrosły w celu osiągnięcia naszych długoterminowych celów związanych z transformacją klimatyczną”.

Krótko mówiąc, pomimo faktu, że 2 miliony włoskich rodzin żyje poniżej granicy ubóstwa, a prawie 6 milionów obywateli znajduje się w takich samych warunkach, dla najwyższego kierownictwa Banku Włoch wzrost cen jest «prawdziwą łaską dla klimatu». https://www.ansa.it/bannernews/notizie/breaking_news_eco/2022/10/01/-energia-visco-prezzi-alti-incentivo-a-transizione-_5df2cdcf-915b-4033-9a86-0fd6679c44ba.html https://www.nogeoingegneria.com/news/bankitalia-choc-il-prezzo-dellenergia-deve-aumentare-per-la-transizione-green/

Pubblicità