“Czy wiecie, jak doszło do sprawy z Rosją? Także w tej kwestii proszę jednak o całkowitą dyskrecję. Obiecujecie?” “Sprawa wyglądała tak: w roku 2014 w Mińsku na Białorusi podpisano porozumienie między Ukrainą a dwiema nowo powstałymi republikami Donbasu na temat porozumienia pokojowego bez atakowania przez kogokolwiek drugiej strony. Ukraina rok później rzuca ten traktat w diabły i zaczyna atakować granice obu republik. Obie republiki ponoszą ofiary wśród wojska, które sięgają, jak mi powiedziano, 5-6-7 tysięcy zabitych. Pojawia się Zelensky, potrójnie zwiększa ataki na obie republiki”.

“Zdesperowane obie republiki (…) wysyłają do Moskwy delegację (…) i w końcu udaje im się porozmawiać z Putinem. Mówią: “Włodzimierzu my nie wiemy co robić, obroń nas”. On – dodaje Berlusconi – jest przeciwny jakiejkolwiek inicjatywie, stawia opór, jest pod silnym naciskiem całej Rosji. Postanawia więc wymyślić operację specjalną: wojska miały wkroczyć na Ukrainę, w ciągu tygodnia dotrzeć do Kijowa, obalić urzędujący rząd, Żeleńskiego i tak dalej, i wprowadzić rząd wybrany już przez ukraińską mniejszość porządnych, rozsądnych ludzi, kolejny tydzień na powrót. Wkroczył na Ukrainę i spotkał się z nieprzewidzianą i niemożliwą do przewidzenia sytuacją oporu Ukraińców, którzy od trzeciego dnia zaczęli otrzymywać pieniądze i broń z Zachodu. A wojna, zamiast być dwutygodniową operacją, stała się wojną dwustuletnią. Tak wygląda więc sytuacja wojny na Ukrainie”.

Przeciwko Zelensky’emu Berlusconi stwierdza: “Nie widzę, jak Putin i Zelensky mogą podejść do stołu mediacyjnego. Bo nie ma takiej możliwości. Zelensky, moim zdaniem… nieważne, tego nie mogę powiedzieć…”. Oklaski posłów.

A potem dodaje: “Dzisiaj, niestety, w świecie zachodnim nie ma liderów, nie ma liderów w Europie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Nie mówię rzeczy, które wiem, ale nie ma prawdziwych liderów. Czy mogę sprawić, że się uśmiechniecie? Jedynym prawdziwym przywódcą jestem ja…”.

AUDIO – 19.10.2022: Berlusconi o wojnie na Ukrainie: «Putin, obroń nas!» https://www.la7.it/intanto/video/laudio-esclusivo-di-berlusconi-sulla-guerra-in-ucraina-putin-difendici-19-10-2022-456427

“Rosyjscy ministrowie już kilkakrotnie stwierdzili, że jesteśmy z nimi w stanie wojny, bo dostarczamy Ukrainie broń i środki finansowe. Nie mogę osobiście wyrazić swojej opinii, bo jeśli zostanie ona opowiedziana prasie, to wyniknie z tego katastrofa, ale jestem bardzo, bardzo zaniepokojony. Ponownie nawiązałem nieco kontakt z prezydentem Putinem. Na urodziny podarował mi dwadzieścia butelek wódki i bardzo ładny list. Odpowiedziałem butelkami Lambrusco i równie uprzejmym listem. Określił mnie mianem jednego z pięciu jego największych przyjaciół”.

AUDIO z dnia 18.10.2022: Berlusconi ujawnia: «Wznowiłem kontakty z Putinem, przysłał mi 20 butelek wódki»: https://www.la7.it/intanto/video/berlusconi-rivela-ho-riallacciato-i-rapporti-con-putin-mi-ha-regalato-20-bottiglie-di-vodka-18-10-2022-456223