Władze szwedzkie prowadzące śledztwo w sprawie eksplozji, która podziurawiła gazociąg Nord Stream, poinformowały 20 października 2022, że na dnie morskim w pobliżu rurociągów znalazły drona załadowanego materiałami wybuchowymi.

(Obecnie, artykuł IntelliNews – która to strona uznawana jest za wiarygodne źródło przez Bloomberg i The Economist –  nie jest już dostępny https://intellinews.com/explosive-laden-drone-found-near-nord-stream-pipeline-260057/, a podany poniżej link odnosi się do internetowej wersji archiwalnej).

Szwedzkie siły zbrojne zostały wezwane, aby usunąć i rozbroić drona. Nie uważamy, aby w tym momencie stanowił on zagrożenie dla statków handlowych lub rurociągu” – powiedział Radiu Szwecja Jesper Stolpe, rzecznik szwedzkich sił zbrojnych. Kabel używany do sterowania dronem i do odpalenia ładunku wybuchowego został przecięty, czyniąc drona nieszkodliwym – według Stolpe.

Nie zweryfikowano dotychczas do kogo należy dron, ponieważ wiele krajów używa bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) o podobnej konstrukcji, powiedział Stolpe. Szwedzcy sejsmolodzy jako pierwsi zgłosili kilka eksplozji w pobliżu rurociągów, po tym jak gaz zaczął wydobywać się do morza wieczorem 26 września, co wzbudziło podejrzenia o sabotaż. (…) https://archive.ph/8MPUe

………………….