Broń dla Ukrainy: Rzym zamraża dekret, «ale wsparcie pozostaje». Zelensky poprosił o systemy przeciwlotnicze – Włochy zaciągają hamulce: «Mamy ich za mało»

1 listopad 2022 – «Il Messaggero» (włoski dziennik mainstreamowy)

Zelensky poprosił o systemy przeciwlotnicze. Włochy wstrzymują się: «Nie posiadamy wystarczającej ich ilości»

W chwili obecnej nie jest brany pod uwagę żaden nowy dekret o wysłaniu broni na Ukrainę. Komunikat płynący z Palazzo Chigi (siedziby premiera Włoch) oraz Ministerstwa Obrony Narodowej jest lapidarny. Nie pozostawia miejsca na wątpliwości.

Na przekór informacjom z ostatnich dni, spowodowanych przez natarczywą prośbę prezydenta Wołodymyra Zelenskiego o nowe systemy obrony powietrznej – które miałyby stworzyć barierę przed rosyjskimi bombardowaniami Kijowa i innych ukraińskich miast – Rzym zamraża nowe dostawy. Ale nie dlatego, że Giorgia Meloni postanowiła zanegować temu, co powiedziała w parlamencie, wobec prezydenta USA Joe Bidena i Zelensky’emu: “Włochy będą nadal wspierać Kijów, także militarnie. Pokój osiąga się poprzez umożliwienie Ukrainie obrony”. Operacja zbrojeniowa dla Ukrainy pozostaje w trybie stand-by – zapewniają liczne źródła rządowe – “tylko i wyłącznie dlatego, że najpierw trzeba skoordynować działania z NATO i zagłębić się w szczegóły wojskowych żądań Ukrainy”. Dopiero wtedy zrozumiemy, czego potrzebuje Kijów i jakie uzbrojenie możemy dostarczyć”.

SZCZYT

Kluczowym spotkaniem, które pozwoli skupić się na nowych dostawach, będzie zaplanowana w najbliższych dniach wizyta w Rzymie sekretarza generalnego NATO –  Jensa Stoltenberga, podczas której szef Sojuszu Atlantyckiego spotka się z Giorgią Meloni oraz ministrem obrony – Guido Crosetto. Razem ustalą, jaka broń jest niezbędna do obrony Kijowa i ukraińskich miast przed rosyjskim bombardowaniem. Tu jednak pojawiają się trzy problemy.

Pierwszy: w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Ukrainy – Dmytro Kuleba poprosił ministra spraw zagranicznych Antonio Tajaniego o “systemy obrony powietrznej”– tj. o dostawy zaawansowanych i bardzo drogich przeciwlotniczych rakiet ziemia-powietrze SAMP-T. Ale z tego co przecieka z Ministerstwa Obrony, Włochy dysponują niewielką ilością takich baterii rakietowych. I jeśli miałyby dostarczyć kilka z nich Kijowowi – ryzykowałyby uszczuplenie własnego systemu obronnego. Stąd pewna konsternacja – do tego stopnia, że prawdopodobnie sięgnie się po inne systemy uzbrojenia.

Drugi problem polega na tym, że nowy dekret byłby szóstym od czasu rozpoczęcia się w lutym rosyjskiej inwazji na Ukrainę. A Rzym nie dostarczył jeszcze całego uzbrojenia przyznanego Kijowowi w czwartym i piątym dekrecie międzyministerialnym. “Musimy więc zakończyć tę kwestię, zanim staniemy przed nową” – mówią w Ministerstwie Obrony.

Trzeci problem ma charakter proceduralny. Aby móc opracować nowy “pakiet” zbrojeniowy, konieczne jest, aby minister obrony Crosetto odbył rozmowę z Komisją Parlamentarną ds. Bezpieczeństwa Republiki, która obecnie jeszcze nie działa:wraz z końcem starej kadencji i początkiem nowej, Copasir (Il Comitato parlamentare per la sicurezza della Repubblica) potrzebuje nowego przewodniczącego (dawny jej szef Adolfo Urso został szefem Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego) więc należy odtworzyć jej plenum.

NIEISTOTNE RÓŻNICE

Według źródeł bliskich Meloni i Crosetto, za zamrożeniem szóstego dekretu, nie miałyby stać sprzeciwy i dezaprobaty sojuszników rządowych. Choć Matteo Salvini nadal wzywa do zorganizowania konferencji pokojowej i wstrzymania zaangażowania Włoch w konflikt ukraiński, a Silvio Berlusconi stwierdził w niedzielę: “Dopiero wtedy, gdy Ukraina zrozumie, że nie może już więcej liczyć na broń, ale na fundusze na odbudowę – Zelensky zgodzi się usiąść przy stole negocjacyjnym”. “Te stanowiska – mówi bardzo wysokie źródło rządowe – nie mają żadnego wpływu. Wsparcie militarne dla Kijowa nie podlega dyskusji. Stanowisko Meloni oraz rządu jest klarowne i nie ma tu wątpliwości: droga jest wytyczona i pójdziemy na przód”. Jednakże po zdefiniowaniu harmonogramu i uzgodnieniu rodzaju uzbrojenia z sojusznikami z NATO. https://www.ilmessaggero.it/mondo/armi_ucraina_italia_bloccate_cosa_succede-7026091.html