Niezwykle długie, bo ponad 13-minutowe oklaski, z kwiatami rzucanymi na scenę (i bez gwizdów z galerii), oddały hołd premierze opery Rosjanina – Modesta Musorgskiego «Borys Godunow», która dzisiejszego wieczoru zainaugurowała sezon operowy 2022/23 w mediolańskiej La Scali. Owację na stojąco otrzymał rewelacyjny Ildar Abdrazakov, rosyjski bas, który podczas swojej szóstej premiery w La Scali wcielił się w postać głównego bohatera, Cara Wszystkich Rosji.

Na premierze obecni byli: Sergio Mattarella – prezydent Republiki Włoskiej, premier Giorgia Meloni, oraz Ursula  von der Leyen. (Na video zamieszczonym poniżej, mocno elitarna publiczność teatru wita Matarellę 4-minutowymi oklaskami.)

Dwudziesta piąta inscenizacja w La Scali rosyjskiego arcydzieła operowego była triumfem, który symbolicznie zmiótł także (nieliczne, prawdę mówiąc) kontrowersje z przedednia wydarzenia: według ambasady ukraińskiej we Włoszech, «wystawienie opery rosyjskiego kompozytora było w obecnym czasie niestosowne.» https://www.corriere.it/spettacoli/22_novembre_10/console-ucraino-scala-non-aprite-l-opera-russa-c8ec144c-611c-11ed-9673-ac2373e240f3.shtml https://www.ansa.it/sito/notizie/cultura/musica/2022/11/10/il-console-ucraino-alla-scala-non-aprite-con-boris-godunov_2da48539-3e18-4fdf-bd08-12e7e3db9ea7.html

Na Piazza della Scala, miał również miejsce protest mediolańskiej społeczności ukraińskiej. “La Scala nie powinna sprzyjać propagandzie Putina” – mówili protestujący, których było około dwudziestu, kontestując wybór opery, “Borysa Godunowa” Modesta Pietrowicza Musorgskiego. W odniesieniu do głównego bohatera, rosyjskiego basa Ildara Abdrazakowa, na jednym z plakatów można było przeczytać: “To solista reżimu rosyjskiego”.

Poprzez “Borysa Godunowa” prezentujemy arcydzieło historii sztuki; nie oznacza to, że jest to poparcie dla polityki rosyjskiej, to są odrębne rzeczy” – odpowiedziała kurator Dominique Meyer w foyer przed rozpoczęciem prezentacji opery.

‘Kultury rosyjskiej nie wolno wymazywać; to jest kultura europejska’ – podkreślił w związku z protestami, prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

‘Jak wiadomo, mam niezwykle jasne stanowisko w kwestii inwazji na Ukrainę – stwierdziła premier Giorgia Meloni, spowita w czarną kreację od Armaniego – ale my nie mamy nic przeciwko narodowi rosyjskiemu, czy przeciwko rosyjskiej historii, przeciwko rosyjskiej kulturze; my sprzeciwiamy się decyzji politycznej. A te dwie płaszczyzny należy od siebie oddzielić w przeciwnym razie wprowadzamy sporo zamieszania”.

Na podstawie: https://www.adnkronos.com/prima-alla-scala-2022-boris-godunov-trionfa-con-13-minuti-di-applausi_4G4kI4ipvbUpZuIM2XgfnF https://www.agi.it/cultura/news/2022-12-07/prima-scala-boris-godunov-19106766/