Prowadzony przez jezuitów Papieski Uniwersytet Gregoriański zwolnił z pracy seryjnego agresora seksualnego – ojca Marko Ivana Rupnika i nakazał usunięcie ze swojej strony internetowej wszelkich odniesień do niego.

Na spotkaniu dziekanów we wtorek, rektor ks. Mark A. Lewis nalegał, aby Rupnik nie mógł dłużej pełnić roli moderatora nad dwoma doktorantami, których nadzorował, mimo że jeden z nich zbliża się do końca pisania pracy magisterskiej –  powiedziało źródło gregoriańskie witrynie Church Militant.

Rektor zwalnia Rupnika

Ojciec Lewis, historyk Kościoła szanowany przez swoich współbraci za uczciwość, odwołał również wszystkie przyszłe działania związane z uniwersytetem księdza drapieżnika, który wykorzystywał seksualnie, duchowo i fizycznie co najmniej 20 sióstr zakonnych w Słowenii i we Włoszech.

Dziekani zostali poproszeni o znalezienie zastępczych opiekunów dla dwóch doktorantów Rupnika: Lukáša Jambora (wydział misjologii) i Mateusa Lopesa (wydział teologii).

Rupnik był profesorem na uniwersytecie do roku 2020 i prowadził kursy dotyczące inkulturacji, misji i sztuki.

Mimo że miał niewiele wspólnego z prestiżową szkołą, profil jezuity na stronie Centrum Aletti podaje, że “uczy na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.”

Kilka instytucji wycofało swoje związki z Rupnikiem, a minister kultury Słowenii, Asta Vrečko, poprosiła napastnika o zrzeczenie się nagrody Grand Prešeren przyznanej mu w roku 2020. Jednak Centrum Aletti nadal promuje wystąpienia Rupnika. https://www.churchmilitant.com/news/article/slovenia-asks-jesuit-abuser-to-forfeit-award

Słoweńscy jezuici wycofują się

W święto Trzech Króli słoweńscy jezuici wydali oświadczenie, w którym proszą o przebaczenie ofiary i siostry ze wspólnoty Loyola – opisanej przez jedną z ofiar jako “rezerwat łowiecki” dla księdza drapieżnika.

Wcześniej ojciec Miran Žvanut, prowincjał jezuitów w Słowenii, odrzucił oskarżenia wobec swego współbrata jako “dość rozdmuchane i zawierające wiele kłamstw”. https://www.druzina.si/clanek/p-miran-zvanut-v-zvezi-s-p-markom-ivanom-rupnikom

Žvanut w swoim oświadczeniu z 13 grudnia próbował odeprzeć medialny wątek, twierdząc, że ograniczenia w posłudze Rupnika nałożone przez Towarzystwo Jezusowe były jedynie “środkami ostrożności” w “kontekście wstępnego dochodzenia”.

“Środki ostrożności są po prostu czymś normalnym, gdy pojawiają się tego typu lub podobne oskarżenia wobec zakonnika” – stwierdził Žvanut.

Prowincjał zignorował również list napisany przez jedną z ofiar Rupnika, która została zmuszona przez księdza do oglądania pornografii i trójkąta z inną zakonnicą.

“To oczywiste, że jako prowincja w przeszłości nie wiedzieliśmy, jak słuchać ofiar i podejmować odpowiednie działania, aby wyjaśnić sprawy i położyć kres cierpieniu” – przyznał w najnowszym oświadczeniu słoweński jezuita. “W pełni akceptujemy i rozumiemy oburzenie, gniew i rozczarowanie ofiar i ich bliskich”. https://jezuiti.si/blog/2023/01/06/izjava-slovenskih-jezuitov-glede-zlorab-s-strani-p-marka-ivana-rupnika/

Opierając się na opublikowanych zeznaniach wykorzystywanych zakonnic, jezuici przyznali, że “ich wyznania bez wątpienia pokazują, że odpowiedzialni przywódcy kościelni nie podjęli odpowiednich działań, w wyniku czego nie podejrzewane cierpienie pewnej liczby kobiet wzrosło i zostało przedłużone.”

“Wierzymy w szczerość zakonnic i innych ofiar, które mówiły o ich cierpieniach i innych okolicznościach dotyczących emocjonalnego, seksualnego i duchowego wykorzystywania przez naszego brata” – napisano w oświadczeniu.

“O. Rupnik pracuje w Rzymie od roku 1993, więc kierownictwo zakonu jezuitów w Rzymie jest za to bezpośrednio odpowiedzialne” – wyjaśniono w oświadczeniu.

“My, słoweńscy jezuici, nie mamy bezpośrednich informacji o postępowaniu wobec wspomnianego brata, a nasze możliwości działania są również ograniczone” – dodano.

Prowincja stwierdziła jednak, że będzie “wspierać kierownictwo naszego zakonu w ich wysiłkach, by dotrzeć do sedna sprawy i podjąć odpowiednie działania”, ponieważ “wszyscy chcemy, by cała prawda wyszła na jaw, co pozwoli wszystkim osobom uczestniczącym w tej sprawie uzyskać sprawiedliwość”.

Church Militant wcześniej dwukrotnie skontaktował się z o. Žvanutem i zapytał, dlaczego nadal bronił Rupnika pomimo dowodów potwierdzających nadużycia. 30 grudnia prowincjał odpowiedział na ten apel, mówiąc, że prowincja “opublikuje oświadczenie na swojej stronie internetowej w ciągu najbliższych kilku dni”.

Papieskie milczenie

Tuż przed Bożym Narodzeniem, po trzech tygodniach milczenia, słoweńscy biskupi wydali komunikat prasowy, w którym potępili “akty przemocy emocjonalnej, seksualnej i duchowej oraz rażące nadużywanie sakramentu pojednania” przez Rupnika jako “niedopuszczalne” i “nikczemne”. https://katoliska-cerkev.si/izjava-slovenskih-skofov-ob-odkritju-zlorab-in-nasilja-p-marka-ivana-rupnika-dj

W oświadczeniu zaznaczono, że w środę prałaci zwołali nadzwyczajną sesję Konferencji Episkopatu Słowenii po tym, jak dowiedzieli się o “odkryciu nadużyć” przez jezuickiego mozaikarza i “po tym, jak przełożeni jezuitów potwierdzili prawdziwość faktów”.

Papież Franciszek i Watykan milczą w sprawie Rupnika – który jest przyjacielem i doradcą papieża. Franciszek podobno zrehabilitował molestanta miesiąc po tym, jak Rupnik został ekskomunikowany za rozgrzeszenie partnerki seksualnej podczas sakramentalnej spowiedzi.

Pomimo wybuchowych ujawnień we włoskich mediach od 1 grudnia, Watykan umieścił obraz Rupnika na okładce swojego najnowszego tomu znaczków wydanego 22 grudnia 2022 roku, donosi Church Militant. https://www.churchmilitant.com/news/article/third-sister-unveils-jesuit-abusers-perversity

Na tomie kolekcji znaczków, w cenie 95 euro, znajduje się ilustracja Rupnika przedstawiająca wesele w Kanie Galilejskiej. W czerwcu 2022 roku została ona wykorzystana jako logo X Światowego Spotkania Rodzin.

“Urząd Pocztowo-Filatelistyczny ma przyjemność zaoferować kolekcjonerom tradycyjny doroczny tom, w którym zebrano całą watykańską produkcję filatelistyczną i kasacje pocztowe będące w użyciu w roku 2022” – poinformowało watykańskie Biuro Filatelistyczne i Numizmatyczne w komunikacie prasowym.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla heterodoksyjnego National Catholic Reporter główny śledczy papieża Franciszka ds. nadużyć wśród duchownych, maltański abp Charles Scicluna, odmówił komentarza na temat skandalu Rupnika. https://www.ncronline.org/vatican/exclusive-vatican-must-treat-abuse-victims-better-popes-lead-investigator-says

https://www.churchmilitant.com/news/article/slovenian-jesuits-backtrack-on-serial-abuser (przekład automatyczny)