«Soylent Green» to amerykański ekologiczny dystopijny thriller z roku 1973 w reżyserii Richarda Fleischera, z udziałem Charltona Hestona, Leigh Taylor-Young i Edwarda G. Robinsona w jego ostatniej roli filmowej. Jest luźno oparty na powieści science fiction z roku 1966 Make Room! Make Room! autorstwa Harry’ego Harrisona, z fabułą łączącą elementy science fiction i filmu kryminalnego. Fabuła śledzi śledztwo w sprawie morderstwa w dystopijnej przyszłości, w której umierają oceany i całoroczna wilgotność powietrza spowodowana efektem cieplarnianym, z wynikającym z tego zanieczyszczeniem, wyczerpanymi zasobami, ubóstwem i przeludnieniem.[2] W roku 1973 zdobył nagrodę Nebula za najlepszą prezentację dramatyczną i nagrodę Saturna za najlepszy film science fiction.

Fabuła

Do 2022 roku[3] skumulowane skutki przeludnienia, zanieczyszczenia i globalnego ocieplenia spowodowały poważne światowe niedobory żywności, wody i mieszkań. Nowy Jork liczy 40 milionów mieszkańców, a tylko elitę stać na przestronne apartamenty, czystą wodę i naturalne jedzenie. Domy elit są ufortyfikowane, z systemami bezpieczeństwa i ochroniarzami dla swoich lokatorów. Zazwyczaj są wśród nich konkubiny (które określa się mianem “mebli”). Biedacy żyją w nędzy, czerpią wodę z komunalnych kranów i jedzą wysoko przetworzone wafle: Soylent Red, Soylent Yellow oraz najnowszy produkt, znacznie bardziej smakowity i pożywny – Soylent Green.

Detektyw NYPD Robert Thorn mieszka ze swoim wiekowym przyjacielem Sol Rothem, błyskotliwym byłym profesorem college’u i analitykiem policyjnym (zwanym “Książką”). Thorn prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa bogatego i wpływowego Williama R. Simonsona, członka zarządu Soylent Corporation, które, jak podejrzewa, było morderstwem. Z pomocą konkubiny Simonsona, Shirl, jego śledztwo prowadzi do księdza, którego Simonson odwiedził krótko przed śmiercią. Ze względu na świętość konfesjonału, wyraźnie wyczerpany ksiądz może jedynie podpowiedzieć Thornowi treść spowiedzi. Wkrótce potem ksiądz zostaje zamordowany w konfesjonale przez Fieldinga, byłego ochroniarza Simonsona. Na polecenie gubernatora Santiniego przełożeni Thorna nakazują mu zakończyć śledztwo, ale ten kontynuuje je, bojąc się, że straci pracę, jeśli złoży fałszywy raport. Wkrótce uświadamia sobie, że śledzi go nieznany stalker. Gdy Thorn próbuje kontrolować gwałtowny tłum podczas zamieszek związanych z niedoborem Soylent Green, zostaje zaatakowany przez zabójcę, który zabił Simonsona. Zabójca strzela dwa razy do Thorna, ale chybia, jego strzały uderzające przechodniów w tłumie. Zanim Thorn może go złapać, zabójca zostaje zmiażdżony przez hydrauliczną łopatę policyjnego pojazdu kontrolującego zamieszki.

Badając sprawę dla Thorna, Roth przynosi dwa tomy “Soylent Oceanographic Survey Report, 2015-2019”, zabrane przez Thorna z mieszkania Simonsona, do zespołu innych “Książek” w Supreme Exchange[clarification needed]. “Książki” wnioskują z raportów oceanograficznych, że oceany umierają i nie są już w stanie produkować planktonu, z którego powstaje Soylent Green. Ta informacja potwierdza Solowi Rothowi, że morderstwo Simonsona zostało zlecone przez jego kolegów z zarządu Soylent Corporation, którzy wiedzieli, że Simonsonowi coraz bardziej doskwiera prawda i obawiali się, że może ją ujawnić opinii publicznej.

Roth jest tak wstrząśnięty przez prawdę, że postanawia “wrócić do domu Boga” i ubiega się o wspomagane samobójstwo w rządowej klinice. Thorn spieszy się, by go powstrzymać, ale przybywa za późno. Przed śmiercią, Roth informuje o swoim odkryciu Thorna. Thorn rusza odkryć dowód zbrodni przeciwko ludzkości i doprowadzić go do uwagi The Supreme Exchange w celu doprowadzenia sprawy do Rady Narodów do podjęcia działań.

Thorn potajemnie wchodzi na pokład ciężarówki transportującej ludzkie ciała z ośrodka eutanazji do zakładu utylizacji odpadów, gdzie jest świadkiem, jak ludzkie zwłoki są przetwarzane i zamieniane w Soylent Green. Thorn zostaje odkryty, ale udaje mu się uciec. Gdy wraca do Najwyższej Giełdy, wpada w zasadzkę Fieldinga i jego ludzi. Znajdując schronienie w kościele, w którym Simonson wyspowiadał się, Thorn zabija napastników, ale zostaje poważnie ranny w walce z bronią. Gdy sanitariusze zajmują się Thornem, ten wzywa porucznika Hatchera do szerzenia prawdy, krzycząc jednocześnie do otaczającego go tłumu: “Soylent Green to ludzie!”. https://en.wikipedia.org/wiki/Soylent_Green

CAŁY FILM (LEKTOR POLSKI) PONIŻEJ:

https://www.bitchute.com/video/Qr17nDbRIbmo/