Jeszcze jeden film o księdzu Filipie Neri… (Pomimo błędu w tłumaczeniu, “Uczta Baltazara” umieściła w tytule postu polski tytuł filmu; błąd korygujemy i zamieszczamy tytuł prawdziwy, tj. “Bądźcie grzeczni, jeśli potraficie”)

FABUŁA: Rzym, druga połowa XVI wieku. W bogatym kościele w stolicy, mały złodziejaszek, Cirifischio, kradnie cenny złoty kielich, ale zostaje przyłapany przez proboszcza i ścigany przez strażników. Wchodzi do warsztatu mistrza kowalskiego Iacomo, który wskazuje mu pobliski kościół, gdzie mały może się schronić i szukać azylu.

Tam, Cirifischio spotyka młodego florenckiego księdza, Filipa Neri, który w tymże kościele daje wyżywienie i nocleg opuszczonym dzieciom oraz pielgrzymom, którzy przybyli do Rzymu. Kiedy strażnicy wchodzą do kościoła, by aresztować drobnego złodziejaszka, pojawia się ks. Filippo z kielichem w ręku i każe im wierzyć, że wysłał dziecko, by pożyczyło przedmiot, ratując je przed śmiercią.

Wdzięczny księdzu, Cirifischio postanawia przyłączyć się do jego chrześcijańskiego dzieła gromadzenia małych sierot w mieście. Aby nakarmić tak wiele gęb, ks. Filippo zmuszony jest żebrać o chleb dla swoich dzieci. Pewnego wieczoru jego droga krzyżuje się z drogą młodego kardynała księcia Capraroli. Na prośby proboszcza o jałmużnę, bogaty prałat odpowiada rozkazem pobicia go przez swoich giermków, co wzbudza gniew Cirifischio, który poprzysięga mu zemstę. Następnego dnia Cirifischio, wraz z innymi sierotami ks. Filippa, zatrzymuje pazia (kardynała), by ukarać go za jego zachowanie: odkrywa jednak, że ten ostatni jest w rzeczywistości młodą dziewczyną, Leonettą, którą książę Caprarola trzyma przy sobie dla zaspokojenia swych żądz seksualnych, a którą następnie przygarnia ks. Filippo. Cirifischio spotyka ponownie księcia i rzuca mu kamieniem w twarz, ale zostaje zatrzymany przez jego strażników. Ks. Filippo udaje się więc do księcia i za pomocą fortelu udaje mu się wywieźć Cirifischio i Leonettę.

Ksiądz Filippo, chcąc zapewnić dziewczynie dobre wykształcenie, postanawia zapisać ją do szkoły jezuickiej, prowadzonej przez założyciela zakonu, zaprzyjaźnionego z nim ojca Ignacego z Loyoli. Leonetta, przestraszona metodami jezuitów, prosi o pomoc Cirifischio, który w porozumieniu z Mistrzem Iacomo próbuje ją stamtąd wydostać. Ścigany jest jednak przez ojca Ignacego i ks. Filipa, który w międzyczasie oblewa mistrza Iacomo wiadrem wody święconej, spopielając go – jest on bowiem uosobieniem diabła. Cirifischio i Leonetta zostają złapani przez jezuitów i postawieni przed ojcem Ignacym, który jednak postanawia puścić ich wolno.

Po latach, Cirifischio i Leonetta, już dorośli i zaręczeni, postanawiają się pobrać, a ks. Filippo przygotowuje dla nich obiad zaręczynowy, na który zaprasza wysokie osobistości religijne. Jednak Cirifischio, na polecenie starej kobiety, prowadzącej obecnie sklep mistrza Iacomo, spotyka ponownie księcia Capraroli, który zostaje zabity nożem przez młodzieńca, po prowokacji ze strony tego ostatniego. Obiad zostaje więc przerwany, ponieważ Cirifischio wyznaje Leonetcie zbrodnię i ucieka będąc poszukiwanym.

Po upływie czasu, ks. Filippo Neri, na zlecenie papieża, spotyka Leonettę, która została zakonnicą i razem z nią modli się o zbawienie Cirifischio, który w międzyczasie stał się rozbójnikiem. Tymczasem Ricciardetto (syn szlachcica, który mimo niechęci ojca uczęszcza do oratorium ks. Filippa) zostaje zwabiony przez diabła pod postacią młodej brunetki, nowej dzierżawczyni sklepu naprzeciwko kościoła ks. Filippa i nagle umiera. W pomieszczeniu pogrzebowym, Riciardetto w obecności księdza Filipa ożywa na chwilę, prosząc o przebaczenie za to, że uległ pokusom diabła, po czym zasypia w ramionach Boga.[1]

Jakiś czas później pewien rozbójnik wchodzi do oratorium i prosi ks. Filipa, by udał się do ruin kościoła Santa Maria, by ochrzcić tam syna innego bandyty. Podczas chrztu obecny jest również Cirifischio, który chciał spotkać się z ks. Filippo, ponieważ ma dość życia jako złoczyńca. Ponownie diabeł, teraz w przebraniu rzeźbiarza, prosi księdza Filippa by ten spotkał się z pewnym zakonnikiem, a w drodze do ruin ks. Filippo omawia z owym zakonnikiem ówczesną sytuację. Ks. Filippo krytykuje przesadne reformy przeprowadzane przez nowego papieża Sykstusa V, nie wiedząc, że ów zakonnik to papież w przebraniu, który choć krytykowany, bardzo podziwia nauki florenckiego księdza. Podczas chrztu ks. Filippo spotyka Cirifischio i radośnie go obejmuje, ale strażnicy papieża zakradają się i aresztują go. Cirifischio zostaje skazany na śmierć, przy czym jedynym sposobem na uratowanie go jest zwrócenie się do papieża Sykstusa V.

Znajdując się u boku papieża, ks. Filip rozpoznaje w nim zakonnika, którego spotkał kilka dni wcześniej. Sykstus V postanawia uczynić księdza kardynałem, tak aby mógł zostać jego duchowym doradcą. Ks. Filippo nie przyjmuje jednak nominacji i prosi papieża o uwolnienie Cirifischio, nie mogąc nic więcej dla niego zrobić; kilka dni później chłopak zostaje powieszony. Przed śmiercią dowiaduje się od ks. Filippa, że całe życie był oszukiwany przez diabła; ostatni raz widzi też swoją ukochaną Leonettę, która została zakonnicą. (film wyprodukowany w roku 1983) https://it.wikipedia.org/wiki/State_buoni_se_potete https://www.giffonifilmfestival.it/en/sezioni-film-1983/4033-be-good,-if-you-can.html

LEKTOR POLSKI: Film: «Bądźcie grzeczni, jeśli potraficie» pod linkiem: https://gloria.tv/post/bKLB6ybGfrwU3vp7NA9iWapuD#30