Fabuła filmu: Jest rok 1570, kiedy ksiądz Filippo Neri opuszcza rodzinną Toskanię i przybywa do państwa papieskiego, aby wyruszyć do Indii wraz z misjonarzami Ignacego Loyoli, ale okazuje się wszystkie wolne miejsca są już zajęte. Zasmucony, podczas gdy przemierza ulice Rzymu, interweniuje, przepędzając bandę małych znajd, które dręczą pewnego mężczyzn i zaprzyjaźniając się z jednym z dzieci, tj. Pierottem.

Mężczyzna, z wdzięczności, zabiera ks. Filipa do domu i proponuje mu stanowisko wychowawcy swego syna Michała. Ks. Neri akceptuje propozycję, zostając również wychowawcą młodszej siostry Michele, Ippolity, która wyrośnie na piękną i odważną kobietę. Wędrując ulicami Rzymu, ponownie natrafia na bandę znajd, której przewodzi «Mezzapagnotta». Realizując powołanie dane mu przez Boga, ks. Filip postanawia więc poświęcić swoje życie owym dzieciom, wychowując je i ucząc je, co robi razem z Michałem i Ippolitą i Kamilem – synem srogiego szlachcica. Ulubionym uczniem ks. Filipa będzie zawsze Pierotto, a jego najlepszym przyjacielem Persiano (jego przewodnik i spowiednik), na którym dokonuje cudu, po jego śmierci spowodowanej upadkiem, przywracając go do życia, tak by móc pożegnać się z nim serdecznie i wyspowiadać go.

Przyszły święty, zorganizuje w pobliżu szpitala dla ubogich oratorium poświęcone modlitwie i katechezie, dając tym samym początek katechizacji – za zgodą papieża Grzegorza XIII. W serialu, w dwóch odcinkach, różne postacie wchodzą w różne interakcje ze świętym: widzimy ślub Ippolity z Mezzapagnottą, którzy w roku 1590 właśnie stali się pełnoletni, surowego ojca Kamila, który żałuje swoich czynów, dumnego karierowicza Aurelio, zazdrosnego kardynała Capurso, jego bratanka szlachcica Alessandro, który najpierw brutalnie ściera się z Filipem, a potem się nawraca, nowego papieża Sykstusa V i cały rój ubogich ludzi, którzy otaczają świętego kapłana, utwierdzając go w zamiarze dalszego postępowania w obranym kierunku, aż do jego śmierci w roku 1595, co ma miejsce w asyście Pierotta i wszystkich wychowanych przez księdza dzieci, teraz już dorosłych i wykształconych.

Fabuła filmu wykazuje pewne niezgodności z realiami dotyczącącymi ks. Filipa Neri (brakuje na przykład epizodu dotyczącego wylania Ducha Świętego, co miało prawdopodobnie miejsce w katakumbach św. Sebastiana), co nie pomniejsza jednak zasług świętego. Główną rolę zagrał w filmie znakomity włoski aktor, Gigi Proietti. https://it.wikipedia.org/wiki/Preferisco_il_Paradiso https://it.wikipedia.org/wiki/Gigi_Proietti

LEKTOR POLSKI: «Wolę Niebo» – część I: https://www.cda.pl/video/10366751

LEKTOR POLSKI: «Wolę Niebo» – część II: https://www.cda.pl/video/102139135c

Pubblicità