(Film został nakręcony w roku 1955, w koprodukcji hiszpańsko-włoskiej)

FABUŁA: Po zakończeniu wojny między Francuzami a Hiszpanami, trzej bracia franciszkanie proszą burmistrza Don Emilio o pozwolenie na odnowienie starego zamku i przekształcenie go w klasztor; burmistrz wyraża zgodę, a cała okoliczna ludność wspomaga braci w ich wysiłkach. Po krótkim czasie klasztor zostaje oddany do użytku. Pewnego ranka, brat odźwierny znajduje przy drzwiach wejściowych kosz z płaczącym dzieckiem w środku; zakonnicy chrzczą malucha i nadają mu imię “Marcellino”, jako że jest 13 wrzesień, tj. dzień poświęconym świętemu Marcellinusowi.

Bracia chcieliby powierzyć chłopca jakiejś rodzinie, ale nikt nie jest w stanie utrzymać kolejnego dziecka, biorąc pod uwagę nędzne warunki, w jakich żyje ludność. Mijają lata, a Marcellino staje się krzepkim i silnym sześciolatkiem; wszystkich dwunastu braci traktuje jak ojców, ale bardzo odczuwa brak matki, w związku z tym zadaje braciom wiele pytań dotyczących tej postaci.

Pewnego dnia, Marcellino odkrywa stary krucyfiks na strychu klasztoru. Obserwując bardzo wychudzonego Odkupiciela, Marcellino wyobraża sobie, że jest On głodny, więc przynosi mu chleb i wino ukradzione ze spiżarni zakonników. Dokonuje się cud: ciało ukrzyżowanego Chrystusa ożywa, aby przyjąć ofiarowany posiłek i porozmawiać z dzieckiem. Każdego dnia Ukrzyżowany wysłuchuje małych smutków i pragnień malucha; nadaje mu także przydomek: “Marcellino – Pane e Vino” (Marcellino – Chleb i Wino). Między dzieckiem a postacią Odkupiciela nawiązuje się pełna czułości przyjaźń. Kiedy chłopiec prosi o możliwość zobaczenia swej mamy, która – jak uprzedza go Ukrzyżowany – znajduje się w Niebie, Chrystus bierze Marcellina w swe ramiona i we śnie zabiera go do swego Królestwa. https://it.wikipedia.org/wiki/Marcellino_pane_e_vino

Wersja oryginalna z roku 1955: po włosku:

Pod spodem: «Marcellino – chleb i wino» – LEKTOR POLSKI (wersja z roku 1991 https://it.wikipedia.org/wiki/Marcellino_pane_e_vino_(film_1991 —- BŁĄD W TYTULE VIDEO)

Pubblicità