Na przedstawionym poniżej VIDEO, asystent włoskiego europosła Angelo Ciocca (z ramienia prawicowej Ligi) objaśnia dziennikarzowi Mediaset’u proceder, podczas którego 705 euro-posłów (wraz z ich pomocnikami i wszelkimi innymi euro-funkcjonariuszami) przeprowadza się z Brukseli na marcową sesję posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (od 3 minuty VIDEO).

Asystent europosła opowiada, że – w dzień przed przeprowadzką – każdy europoseł otrzymuje do dyspozycji plastykowy kufer, do którego jest zobowiązany włożyć swe dokumenty i wystawić go na zewnątrz swego pokoju biurowego. Dodaje, że w praktyce –  jako że, wszystkie materiały są w formie cyfrowej i telematycznej – kufry większości europosłów podróżują puste.

Tego rodzaju przeprowadzka odbywa się raz w miesiącu, co daje sumę 42 dni rocznie, podczas których czynna jest strasburska siedziba PE. Podróż 8 wielkich TIR-ów (z przyczepami) trwa 6 godzin (w jedną stronę – 430 km). Jak obliczył Europejski Trybunał Obrachunkowy, proceder kosztuje 109 milionów euro i powoduje emisję 19 000 ton CO2.

VIDEO: https://mediasetinfinity.mediaset.it/video/quartarepubblica/lipocrisia-delleuropa-sulle-politiche-green_F312336401010C07

https://www.ilgiornale.it/news/europa/avanti-e-indietro-camion-benzina-lipocrisia-green-dellue-2126415.html

Pubblicità