W wywiadzie dla «Che tempo che fa» – najbardziej lewicowego, włoskiego talk show – przewidywalnie gadatliwy odnośnie swoich ulubionych tematów, takich jak Matka Ziemia, migranci, klerykalizm i pacyfizm – papież Franciszek nie potrafił znaleźć odpowiedzi na teologiczne pytanie: dlaczego niewinne dzieci cierpią?

Podczas 50-minutowej wymiany zdań z Fabiem Fazio prowadzącym talk show dla RAI 3, kanału włoskiej telewizji państwowej, papież wzruszył ramionami – gdy zapytano go o wyjaśnienie tragedii cierpienia niewinnych dzieci. 

“Oczywiście, pytania pozostają otwarte: Dlaczego dzieci cierpią? – Nie znajduję na to żadnego wyjaśnienia” – przyznał Franciszek. “Mam wiarę, staram się kochać Boga, który jest moim Ojcem, ale zadaję sobie pytanie: ‘Ale dlaczego dzieci cierpią?’. I nie ma na to odpowiedzi”.

“Jedyną odpowiedzią”, która pozwala uniknąć “pokusy” stawiania tego rodzaju pytań, jest “cierpienie z cierpiącymi dziećmi”, stwierdził Franciszek. “W tym ‘wielkim nauczycielem’ był Dostojewski” – dodał.

Odpowiadając na pytanie z zakresu teodycei – obrony Boga w obliczu zła – papież nie wspomniał ani o grzechu, ani o upadku ludzkości, ani o odkupieniu zdobytym przez Chrystusa.

Zamiast tego Franciszek przedstawił na wpółpelagiańską odpowiedź na pytanie o zło, twierdząc, że “tak wiele zła przychodzi właśnie dlatego, że człowiek utracił zdolność przestrzegania zasad, zmienił naturę, zmienił wiele rzeczy – a także z powodu własnych ludzkich słabości”.

Franciszek nawiązał do diabła jako “innego, który z zazdrości sieje zło na świecie”, ale nie przypisał cierpienia szatanowi. Raczej “nie rozmawia się” ze złem, bo “dialog ze złem jest niebezpieczny” – ostrzegł.

“Tak wielu ludzi idzie, próbuje dialogować ze złem. Ja również wielokrotnie znajdowałem się w takiej sytuacji, ale zastanawiam się dlaczego – dialog ze złem, to jest coś złego. Dialog ze złem nie jest dobry, tak jest w przypadku wszystkich pokus” – lał wodę Franciszek.

Milczenie na temat Cierpienia Odkupieńczego

W komentarzu dla Church Militant, włoski teolog Federico Catani porównał komentarze Franciszka do tych wypowiadanych przez rewolucjonistów komunistycznych, którzy podczas Komuny Paryskiej w roku 1871 przeklinali Boga śpiewając: “Bóg nie istnieje, a gdyby istniał, należałoby go rozstrzelać. Temu starcowi z białą brodą, który zadecydował, że dzieci będą płakać, nie może ujść to na sucho.”

Catani, autor książki “Cud Świętego Domu w Loreto”, wyjaśnił:

«Pomimo wymiaru tajemnicy, który pozostaje i zawsze pozostanie, Bóg dał odpowiedź na problem niewinnego cierpienia – nie lekcją filozofa, ale samą obecnością Siebie: cierpieniem swego niewinnego Syna. Papież powinien do nas mówić o tym. Wśród wielu dzieci, które doświadczyły cierpienia i przeżyły je w sposób święty, chciałbym wspomnieć jedno – czcigodnego Silvio Dissegna, włoskiego chłopca, który zmarł na raka w wieku 12 lat w 1979 roku. Silvio był w stanie ofiarować swoje cierpienia za nawrócenie grzeszników, w jedności z męką Jezusa».

Włoska historyk i powieściopisarka Elisabetta Sala, rozczarowana popisem teologicznej ignorancji ze strony papieża, powiedziała Church Militant, że jej babcia byłaby w stanie zaoferować rozsądną obronę problemu cierpienia.

“Cierpienie pojawiło się na świecie razem ze złem i śmiercią, kiedy człowiek popełnił grzech pierworodny. Paradygmatem niewinnego cierpienia jest ukrzyżowanie Chrystusa, które przyniosło nam odkupienie” – zauważyła Sala. “Z pewnością Franciszek mógł powiedzieć Fazio, że największe cierpienie niewinnych dzieci – o ludobójczych rozmiarach – jest spowodowane przez aborcję dzieci nienarodzonych?”. (…)

VIDEO: https://www.rainews.it/video/2022/02/papa-francesco-ed2b3e06-7062-4063-a4c0-f8f8aaf028a5.html

https://www.churchmilitant.com/news/article/francis-bungles-theodicy-on-lefty-talk-show

&&&

Manuel – chore dziecko, które rozmawiało z Chrystusem Eucharystycznym https://web.archive.org/web/20171105002423/http://ram.neon24.pl/post/140833,manuel-zolnierz-swiatlosci-z-sycylii

Pubblicità