W czwartek, w nowojorskiej katedrze św. Patryka odbyła się huczna liturgia pogrzebowa głośnej działaczki transseksualnej i obrończyni osób «świadczących usługi seksualne», co wywołało oburzenie w mediach społecznościowych, twierdzące, że kultowy kościół został wykorzystany do promowania programu ideologicznego sprzecznego z nauczaniem katolickim.

15 lutego 2024, w katedrze na Manhattanie miało miejsce nabożeństwo pogrzebowe Cecilii Gentili, aktywistki, która «pomogła zdekryminalizować pracę seksualną» w Nowym Jorku, lobbowała za dodaniem “tożsamości płciowej”  jako «klasy chronionej» do stanowych praw człowieka i była głównym fundraiserem na rzecz osób transpłciowych.

Organizatorzy rzekomo nie poinformowali katedry, że Gentili (urodzony w Argentynie), który zmarł 6 lutego w wieku 52 lat, był biologicznym mężczyzną, który identyfikował się jako kobieta.

“Trzymałem to w tajemnicy” – powiedział Ceyeye Doroshow (organizator nabożeństwa) gazecie The New York Times.

Doroshow powiedział, że przyjaciele Gentiliego poprosili, aby nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w St. Patrick’s, ponieważ “jest to ikona, podobnie jaką była Gentili”.

Podczas całej liturgii, celebrans – ojciec Edward Dougherty, wspominał Gentiliego używając żeńskich zaimków i określał transpłciowego mężczyznę jako “naszą siostrę”. Ponadto, podczas modlitwy wiernych, lektor modlił się o tak zwaną opiekę zdrowotną “potwierdzającą płeć“, podczas gdy uczestnicy nabożeństwa często i z aprobatą określali Gentiliego jako “matkę kurew”.

Nie jest do końca jasne, czy pracownicy katedry byli świadomi, że Gentili był mężczyzną, który identyfikował się jako kobieta. W piątek, katedra św. Patryka skierowała wszystkie zapytania mediów do archidiecezji nowojorskiej, która nie odpowiedziała na prośby o komentarz do momentu publikacji artykułu.

Archidiecezja wydała później w sobotę oświadczenie księdza Enrique Salvo, proboszcza St. Patrick’s, który powiedział, że pracownicy katedry “nie mieli pojęcia, że nasze przyjęcie i modlitwa zostaną zdegradowane w tak świętokradczy i zwodniczy sposób”.

Ksiądz Salvo powiedział, że urzędnicy kościelni podzielają “oburzenie skandalicznym zachowaniem podczas pogrzebu w katedrze św. Patryka na początku tego tygodnia”. Salvo ujawnił również, że w katedrze odprawiono mszę zadośćuczynienia pod przewodnictwem kardynała Timothy’ego Dolana.

W uwagach przekazanych wcześniej The New York Times, rzecznik archidiecezji Joseph Zwilling powiedział, że “pogrzeb jest jednym z cielesnych uczynków miłosierdzia”, które są “wzorem tego, jak powinniśmy traktować wszystkich innych, tj. jakby byli Chrystusem w przebraniu”. Poza komentarzami swojego rzecznika, w piątek wieczorem, archidiecezja nowojorska nie wydała żadnego oficjalnego oświadczenia w sprawie nabożeństwa pogrzebowego w St. Patrick’s.

Kilka mediów głównego nurtu określiło to wydarzenie jako przełomową okazję i znak, że Kościół katolicki zmienia swoje nauczanie – lub przynajmniej jego ton – na temat seksualności i antropologii człowieka.

Magazyn Time opisał fakt, że nabożeństwo pogrzebowe działacza transseksualnego odbyło się w katolickiej katedrze jako “niemały wyczyn”, podczas gdy The New York Times opisał nabożeństwo jako “żywiołowy kawałek teatru politycznego”.

Jezuita ojciec James Martin, orędownik LGBTQ, którego podejście do integracji duszpasterskiej wzbudziło kontrowersje w Kościele, początkowo wyraził zgodę na tę usługę.

“Odprawienie mszy pogrzebowej [sic] transpłciowej kobiety w kościele św. Patryka jest potężnym przypomnieniem w okresie Wielkiego Postu, że osoby LGBTQ są tak samo częścią Kościoła, jak wszyscy inni” – powiedział gazecie The New York Times. “Zastanawiam się, czy wydarzyłoby się to pokolenie temu”.

W sobotę ojciec Martin wyjaśnił jednak, że wygłosił ten komentarz przed nabożeństwem.

“Oczywiście uważam, że osoby LGBTQ powinny być tak samo włączone do kościoła, jak każdy inny parafianin. Tak jak oczywiście uważam, że kościoły są świętymi przestrzeniami i pewne zachowania są niedopuszczalne” – stwierdził w poście na X (dawniej Twitter), dodając, że został zaproszony do wygłoszenia kazania podczas nabożeństwa, ale był poza miastem.

“Nie widziałem całego nagranego nabożeństwa, lecz niektóre zachowania, które widziałem, wydały mi się radosne i uroczyste dla zgromadzenia, a jednocześnie lekceważące świętą przestrzeń, jaką jest katedra św. Patryka” – napisał. “Wydaje mi się, że można być zarówno radosnym, jak i pełnym szacunku”.

Inni katolicy byli jednak bardziej dosadni w swojej ocenie.

W serwisie X, CatholicVote opisał nabożeństwo jako zainscenizowaną “kpinę z wiary chrześcijańskiej WEWNĄTRZ katedry św. Patryka” przez aktywistów trans.

Inni wezwali kardynała Dolana i archidiecezję nowojorską do zareagowania na to, co uznali za świętokradztwo.

Wielu z 1000 uczestników miało na sobie skąpe stroje.

Transaktywista Oscar Diaz powiedział Time’owi, że “uznał za stosowne” pożegnać Gentiliego nabożeństwem żałobnym w St. Patrick’s,opisując to wydarzenie jako akt nadania “świętości” transpłciowemu orędownikowi.

Nabożeństwo pogrzebowe Gentiliego było naznaczone kilkoma momentami, które były całkowicie nietypowe dla katolickiego pogrzebu i wywołały pytania o brak szacunku i świętokradztwo.

Na przykład, podczas liturgii uczestnicy wiwatowali, bili brawo i skandowali “Cecilia!” oraz słowa «Santa Cecilia, madre de todas las putas» – po hiszpańsku “matka wszystkich kurew”.

Odśpiewanie pieśni “Ave Maria” przez kantora katedralnego zostało przerwane, gdy jeden z uczestników krzyknął “Ave Cecilia!” i zatańczył w środkowej nawie kościoła.

Wygłoszona w świątyni śródliturgiczna refleksja świeckich porównała poparcie Gentili dla normalizacji «pracy seksualnej» i lobbowania na rzecz “opieki zdrowotnej związanej z płcią” dla chrześcijańskiej posługi dla prostytutek i wyrzutków.

W innej refleksji, Diaz opisał zmarłą jako “tę kurwę – tę wielką kurwę – świętą Cecylię – matkę wszystkich kurew”. Zebrani stali i bili brawo, podczas gdy ojciec Dougherty siedział na krześle przewodniczącego z brodą w dłoniach.

Po zakończeniu uczęszczania do kościołów baptystów i katolików, Gentili zidentyfikował się jako ateista, choć zasugerował niedawne zainteresowanie Bogiem w wywiadzie z listopada 2023 roku. “Religia była tak fundamentalnym aspektem mojego życia, że zawsze będę miał z nią jakiś związek. Nadal pragnę poczucia wspólnoty i przynależności, które, jak wiem, wiele osób znajduje w wierze” – powiedział Gentili.

INFO: https://www.ncregister.com/cna/raucous-funeral-service-at-st-patricks-cathedral-for-trans-activist-sparks-outcry