System satelitarny Starlink firmy SpaceX nie tylko zapewnia łączność internetową na Ukrainie, ale także umożliwia zespołom pilotującym drony pracę także w przypadku przerw w dostawie prądu.

Starlink Elona Muska wspiera Ukrainę w wojnie z użyciem dronów.

W zeszłym miesiącu Musk, CEO SpaceX, wysłał terminale Starlink na Ukrainę na prośbę ukraińskiego wicepremiera Mychajło Fiodorowa, który powiedział, że Internet szerokopasmowy “zapewnia łączność między naszymi miastami, a służby ratunkowe ratują życie” w przypadku zakłóceń.

Połączenie zapewniane przez konstelację satelitów Starlink odgrywa jednak również rolę militarną.

Specjalistyczna jednostka rozpoznania powietrznego armii ukraińskiej Aerorozvidka posługuje się dronami wyposażonymi w kamery termowizyjne, aby dostrzec rosyjskie pojazdy wojskowe. Drony są wyposażone w granaty przeciwczołgowe, które są wystrzeliwane w kierunku celu. Jak donosi londyński dziennik Times. “Jeśli używamy drona z termowizją w nocy, musi on łączyć się przez Starlink z kierownikiem artylerii i umożliwiać wyznaczanie celów” – powiedział londyńskiemu dziennikowi “Times of London” jeden z dowódców Aerorozvidki.

Do tej pory SpaceX wysłał na Ukrainę “tysiące” zestawów do odbioru internetu satelitarnego Starlink – poinformowała we wtorek prezes amerykańskiej firmy, Gwynne Shotwell w rozmowie z serwisem Cnbc.

W międzyczasie, w niedzielę Starlink stał się najczęściej pobieraną aplikacją na Ukrainie, a z połączenia sieciowego SpaceX korzysta ponad 100 tys. osób w tym kraju. Telegraph zauważa jednak, że jego przydatność dla wojska również staje się coraz bardziej oczywista.

MUSK ODPOWIEDZIAŁ NA PROŚBĘ UKRAINY

Bezpośrednio po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 26 lutego Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy, poprosił Muska na Twitterze o wysłanie terminali Starlink do tego kraju.

Musk przychylił się do tej prośby. Od 1 marca Ukraina otrzymała co najmniej cztery dostawy terminali Starlink, jak wynika z tweetów Fedorova.

Ukraiński urzędnik poinformował ostatnio na Twitterze, że w sobotę do kraju dotarła nowa partia terminali Starlink. Ukraina otrzymała również od europejskich sojuszników anteny internetowe – powiedział Fedorov w piątkowym wywiadzie dla The Washington Post. “Jakość połączenia jest doskonała” – powiedział Fedorov dziennikowi “The Washington Post”. “Korzystamy z tysięcy terminali, a co drugi dzień napływają nowe dostawy”. https://www.washingtonpost.com/technology/2022/03/19/elon-musk-ukraine-starlink/

SYSTEM INTERNETOWY STARLINK

A zatem, spółka kosmiczna Elona Muska dostarczyła zestawy satelitarne Starlink, które zawierają antenę, statyw montażowy i router Wi-Fi. Ukraińcy mogą korzystać z zestawów Starlink, aby łączyć się bezpośrednio z siecią SpaceX na orbicie.

Do tej pory firma SpaceX umieściła na orbicie ponad 2 000 satelitów Starlink, które obejmują swoim zasięgiem 25 krajów i ponad 145 000 użytkowników na całym świecie. Satelity te zapewniają globalny dostęp do Internetu niezależnie od połączeń naziemnych. Do połączenia potrzebny jest specjalny terminal Starlink, rodzaj routera, który odbiera dane wysyłane przez satelity, różniące się od tradycyjnych sygnałów ze stacji naziemnych.

OBSŁUGA UKRAIŃSKICH DRONÓW

Ale sieć satelitarna Starlink nie ogranicza się do zapewnienia Ukraińcom dostępu do Internetu.

System Starlink wspiera również armię ukraińską, która pilotuje drony również w przypadku przerw z dostępem do Internetu lub zasilania, które są częste na Ukrainie dotkniętej rosyjską ofensywą wojskową.

” Ekipy obsługujące drony w terenie, czasem na słabo skomunikowanych obszarach wiejskich, mogą korzystać z sieci Starlink, aby połączyć się z celami i danymi wywiadowczymi w bazie danych pola walki. Mogą kierować dronami, by zrzucały amunicję przeciwczołgową, czasami bezszelestnie lecąc nocą w kierunku sił rosyjskich, gdy te śpią w swoich pojazdach” – wyjaśnia dziennik “Telegraph”. https://www.thetimes.co.uk/article/specialist-drone-unit-picks-off-invading-forces-as-they-sleep-zlx3dj7bb

STANOWISKO ROSJI

Moskwa dała jasno do zrozumienia poprzez słowa Dmitrija Rogozina, dyrektora generalnego Roskosmosu (rosyjskiej agencji kosmicznej), że wie o darowiźnie Muska. Rogozin uznał to za akt wrogości.

Na początku marca szef Roskosmosu powiedział: “To jest Zachód, któremu nigdy nie powinniśmy ufać. Kiedy Rosja realizuje swoje najwyższe interesy narodowe na terytorium Ukrainy, pojawia się Elon Musk ze swoim Starlinkiem, który wcześniej był deklarowany jako czysto cywilny”. https://edition.cnn.com/2022/03/03/tech/spacex-starlink-ukraine-internet-security-risks-scn/index.html

STANOWISKO MUSK’A

Tymczasem 4 marca Musk ostrzegł, że sygnały satelitarne mogą uczynić z Ukraińców cele.

“Ważne ostrzeżenie: Starlink to jedyny nierosyjski system łączności, który nadal działa na części Ukrainy, więc prawdopodobieństwo, że może stać się celem ataku jest wysokie” – napisał Musk na Twitterze na początku tego miesiąca. “Proszę używać go z zachowaniem ostrożności”.

Musk nie stronił też na Twitterze od prowokowania rosyjskich urzędników i sojuszników Kremla. Ostatnia prowokacja miała miejsce 14 marca: “Wyzywam Władimira Putina na pojedynek sztuki walki. Stawką jest Ukraina”.

Pubblicità