Studium przeprowadzone przez MintPress wykazało, że setki byłych agentów osławionej izraelskiej organizacji szpiegowskiej, Jednostki 8200, osiągnęło wpływowe stanowiska w wielu największych światowych firmach technologicznych, w tym Google, Facebook, Microsoft i Amazon.

Jednostka 8200 Sił Obronnych Izraela (IDF) jest znana z inwigilowania rdzennej ludności palestyńskiej, gromadzenia kompromatów na temat konkretnych osób w celu ich szantażowania i wyłudzania. Szpiegując bogatych i sławnych na całym świecie, Jednostka 8200 trafiła na pierwsze strony gazet w zeszłym roku, po tym jak wybuchł skandal z Pegasusem. Byli funkcjonariusze Jednostki 8200 zaprojektowali i wdrożyli oprogramowanie, które szpiegowało dziesiątki tysięcy polityków i prawdopodobnie pomogło w zabiciu saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego.

GOOGLE

Według serwisu zatrudnienia LinkedIn, w Google pracuje obecnie co najmniej 99 byłych weteranów Jednostki 8200. Liczba ta niemal na pewno zaniża jednak skalę współpracy obu organizacji. Po pierwsze, nie liczy ona byłych pracowników Google. Nie obejmuje też tych, którzy nie mają publicznego konta na LinkedIn, ani tych, którzy konto mają, ale nie ujawnili swoich wcześniejszych związków z zaawansowaną technologicznie izraelską jednostką inwigilacyjną. Jest to prawdopodobnie spora liczba, ponieważ agenci mają wyraźny zakaz ujawniania swoich powiązań z Jednostką 8200. Tak więc liczba 99 reprezentuje jedynie liczbę obecnych (lub bardzo świeżych) pracowników Google, którzy bezczelnie lekceważą izraelskie przepisy wojskowe, uwzględniając organizację na swoich profilach.

Wśród nich znajdują się:

Gavriel Goidel: W latach 2010-2016 Goidel służył w Jednostce 8200, awansując na stanowisko Head of Learning w organizacji, kierując dużym zespołem pracowników operacyjnych, którzy przesiewali dane wywiadowcze, aby “zrozumieć schematy wrogich aktywistów”, według jego własnych słów, przekazując te informacje przełożonym. Nie wiadomo, czy objęło to któregoś z ponad 1000 gazańskich cywilów, których Izrael zabił podczas bombardowania Gazy w roku 2014. Goidel został niedawno mianowany na stanowisko szefa działu strategii i operacji w Google.

Jonathan Cohen: Cohen był liderem zespołu w okresie pracy w jednostce 8200 (2000-2003). Od tego czasu spędził ponad 13 lat pracując w Google na różnych wyższych stanowiskach, a obecnie jest szefem działu Insights, Data and Measurement.

Ori Daniel: W latach 2003-2006 Daniel był specjalistą od operacji technicznych w jednostce 8200. Po okresie pracy w Palantir, dołączył do Google w roku 2018, awansując na stanowisko Head of Global Self-Service dla Google Waze.

Ben Bariach: Przez prawie pięć lat między rokiem 2007 a 2011, Bariach służył jako oficer wywiadu cybernetycznego, gdzie “dowodził strategicznymi zespołami elitarnych oficerów i specjalistów. ” Od roku 2016 pracował dla Google. W latach 2018-2020 koncentrował się na rozwiązywaniu problemów z “kontrowersyjnymi treściami, dezinformacją i cyberbezpieczeństwem”. Dziś jest menedżerem ds. Partnerstwa produktowego w Google w Londynie. https://www.mintpressnews.com/wp-content/uploads/2022/10/Untitled-design-1_edited-1.jpg

Co ciekawe, Google wydaje się nie tylko przyjmować byłych agentów Unit 8200 z otwartymi ramionami, ale także aktywnie rekrutować aktywnych członków kontrowersyjnej organizacji. Na przykład w październiku 2020 roku, Gai Gutherz opuścił swoją pracę jako lider projektowy w Unit 8200 i przeszedł do pełnoetatowej pracy w Google jako inżynier oprogramowania.

Wydaje się, że w 2018 roku, Lior Liberman zrobiła to samo, zajmując stanowisko kierownika programowego w Google po 4 latach pracy w wywiadzie wojskowym. Na początku tego roku opuściła Google i teraz pracuje w Microsofcie.

SZPIEGOWANIE PALESTYŃCZYKÓW

Niektórzy mogą twierdzić, że wszyscy Izraelczycy są zmuszeni do odbycia służby wojskowej, a zatem jaki jest problem z młodymi ludźmi wykorzystującymi umiejętności techniczne, których nauczyli się w IDF, w życiu cywilnym. W skrócie, dlaczego ten rurociąg od jednostki 8200 do Doliny Krzemowej jest problemem?

Po pierwsze, Jednostka 8200 nie jest zwykłym pułkiem. Opisywana jako “Izraelska NSA” i zlokalizowana w gigantycznej bazie niedaleko Beer Sheva na pustyni Negev, Jednostka 8200 jest największą jednostką IDF – i jedną z najbardziej ekskluzywnych. Najzdolniejsze młode umysły w kraju rywalizują o to, by zostać wysłanym do służby w owym izraelskim Harvardzie. https://www.battery.com/blog/secretive-israeli-army-unit-that-recruits-like-harvard/

Chociaż służba wojskowa jest obowiązkowa dla żydowskich Izraelczyków, obywatele arabscy są zdecydowanie zniechęcani do wstępowania do wojska i są skutecznie blokowani przed przyjęciem do jednostki 8200. W rzeczywistości są oni głównymi celami operacji inwigilacyjnych państwa apartheidu.

Financial Times nazwał Jednostkę 8200 “Izraelem w najlepszym i najgorszym wydaniu” – centralnym punktem zarówno rozkwitającego przemysłu high-tech, jak i represyjnego aparatu państwowego. Weterani Jednostki 8200 stworzyli wiele najczęściej pobieranych aplikacji na świecie, w tym serwis mapowy Waze i aplikację komunikacyjną Viber. https://www.ft.com/content/69f150da-25b8-11e5-bd83-71cb60e8f08c

Ale w roku 2014, 43 rezerwistów, w tym kilku oficerów, wysłało list do premiera Benjamina Netanjahu, informując, że nie będą dłużej służyć w jej szeregach z powodu jej zaangażowania w polityczne prześladowanie Palestyńczyków. https://www.haaretz.com/2014-09-12/ty-article/43-ex-unit-8200-soldiers-to-refuse-reserve-duty/0000017f-e210-d568-ad7f-f37b5b310000

Polegało to na wykorzystaniu big data do sporządzania dokumentacji na temat ogromnej liczby rdzennych mieszkańców kraju, w tym ich historii medycznej, życia seksualnego i historii wyszukiwań, aby później wykorzystać je do wymuszeń. Jeśli jakaś osoba potrzebowała podróżować przez punkty kontrolne w celu uzyskania niezbędnego leczenia, pozwolenie mogło zostać zawieszone do czasu, aż się podporządkuje. Informacje, takie jak to, czy dana osoba zdradzała swojego małżonka lub była homoseksualistą, są również wykorzystywane jako narzędzie szantażu. Jeden z byłych pracowników Jednostki 8200 powiedział, że w ramach szkolenia przydzielono mu zadanie zapamiętania różnych arabskich słów oznaczających “geja”, aby mógł ich wypatrywać w rozmowach. https://www.ft.com/content/69f150da-25b8-11e5-bd83-71cb60e8f08c

Co być może najważniejsze, zauważyli dysydenci, Palestyńczycy są uważani jako całość za wrogów państwa. “Nie ma rozróżnienia między Palestyńczykami, którzy są i nie są zaangażowani w przemoc” – czytamy w liście. Twierdzi on również, że wiele danych wywiadowczych zostało zebranych nie na potrzeby Izraela, ale dla potężnych lokalnych polityków, którzy wykorzystywali je według własnego uznania.

List, mimo że celowo niejasny i nie wymieniający nikogo, został uznany za tak wielkie zagrożenie, że minister obrony Mosze Ya’alon zapowiedział, że ci, którzy go podpisali, będą “traktowani jak przestępcy”.

Podsumowując, Jednostka 8200 jest częściowo organizacją szpiegowską i wymuszającą, która wykorzystuje swój dostęp do danych do szantażowania i wymuszania na przeciwnikach państwa apartheidu. Fakt, że organizacja ta ma tak wielu agentów (dosłownie setki) na kluczowych stanowiskach w dużych firmach technologicznych, którym świat powierza nasze najbardziej wrażliwe dane (medyczne, finansowe itp.), powinien budzić poważne obawy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nie wydają się oni rozróżniać “złych facetów” od reszty społeczeństwa. Dla Jednostki 8200, jak się wydaje, każdy jest zwierzyną łowną.

PROJEKT NIMBUS

Google ma już bliskie relacje z izraelskim rządem. W zeszłym roku, wraz z Amazonem, podpisał kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów z Izraelem na świadczenie usług w zakresie technologii nadzoru wojskowego – technologii, która pozwoli IDF na dalsze bezprawne szpiegowanie Palestyńczyków, niszczenie ich domów i rozbudowę nielegalnych osiedli.

Umowa doprowadziła do buntu pracowników w obu firmach, około 400 pracowników podpisało list otwarty odmawiający współpracy. (…)

META

Meta – firma będąca właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp – również mocno rekrutowała z szeregów jednostki 8200.

Niewątpliwie jedną z najbardziej wpływowych osób w Mecie jest Emi Palmor. https://en.wikipedia.org/wiki/Emi_Palmor

Palmor jest jedną z 23 osób, które zasiadają w Oversight Board Facebooka. Opisywana przez Marka Zuckerberga jako “Sąd Najwyższy” Facebooka, Oversight Board wspólnie decyduje o tym, jakie treści mają być akceptowane i promowane na platformie, a jakie powinny być cenzurowane, usuwane i tłumione.

Palmor jest weteranem Jednostki 8200, a następnie została dyrektorem generalnym izraelskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. W tej roli bezpośrednio nadzorowała odbieranie praw Palestyńczykom i stworzyła tzw. “Internetową Jednostkę Odsyłającą”, która odnajdywała i agresywnie naciskała na Facebooka, by usuwał palestyńskie treści na swojej platformie, które budziły sprzeciw rządu Izraela.

Również inni ex-Unit 8200 zajmują wpływowe stanowiska. Na przykład Eyal Klein, szef data science w Facebook Messenger od roku 2020, przez pełne sześć lat służył jako kapitan w kontrowersyjnej izraelskiej jednostce wojskowej. Dziś jego zadaniem jest obsługa kwestii prywatności miliardów użytkowników platform Mety.

Innym byłym liderem Jednostki 8200 pracującym obecnie w branży dużych technologii w Ameryce jest Eli Zeitlin. Dwa lata po opuszczeniu Unit 8200, Zeitlin został zatrudniony przez Microsoft i awansował na stanowisko starszego kierownika ds. rozwoju korporacji, stając się, według jego własnych słów, “osobą kontaktową w zakresie przetwarzania plików i ochrony chmury” dla firmy. Przez ostatnie sześć lat pracował jednak dla firmy Meta, w której prowadzi działania mające na celu “zapobieganie nadużywaniu danych przez osoby trzecie” – dokładnie taki rodzaj operacji, jaki prawdopodobnie nadal prowadzą obecni funkcjonariusze Jednostki 8200.

Inni weterani Jednostki 8200 pracujący na wpływowych stanowiskach dla Facebooka to Tom Chet, szef aktywacji i produkcji dla północnoamerykańskich małych firm; Gilad Turbahn, kierownik w Mecie; kierownik inżynierii Ranen Goren; inżynierowie oprogramowania Gil Osher i Yoav Goldstein; kierownik inżynierii bezpieczeństwa Dana Baril; i programista Omer Goldberg. Tymczasem, zgodnie z biografią Yonatana Ramota na LinkedIn, na początku tego roku pracował on jednocześnie dla Mety, będąc wciąż czynnym kierownikiem w jednostce 8200. (linki do profili wymienionych osób w oryginale atykułu)

SZPIEGOWANIE ŚWIATA

Dlaczego obecność byłych oficerów Jednostki 8200 odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, rozwój i projektowanie oprogramowania w najważniejszych firmach komunikacyjnych na świecie jest problemem? Po pierwsze, jedną z podstawowych funkcji jednostki wojskowej jest wykorzystanie jej wiedzy technicznej do prowadzenia operacji szpiegowskich na całym świecie. Jak zauważyła izraelska gazeta Haaretz w swoim dochodzeniu, “Izrael stał się wiodącym eksporterem narzędzi do szpiegowania cywilów”, sprzedając inwazyjne oprogramowanie do inwigilacji dziesiątkom rządów, z których wiele należy do najgorszych na świecie podmiotów łamiących prawa człowieka. W Indonezji, na przykład, oprogramowanie zostało użyte do stworzenia bazy danych gejów.

Jednostka 8200 szpieguje również Amerykanów. Whistleblower Edward Snowden ujawnił, że NSA regularnie przekazuje izraelskiemu ugrupowaniu dane i komunikację obywateli USA. “Myślę, że to niesamowite…To jedno z największych nadużyć, jakie widzieliśmy” – stwierdził Snowden. https://www.nytimes.com/2014/09/17/opinion/israels-nsa-scandal.html

Najbardziej znanym przykładem izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego jest Pegasus, dzieło NSO Group, formalnie prywatnej firmy zatrudniającej głównie weteranów Jednostki 8200. Oprogramowanie to było wykorzystywane do podsłuchiwania ponad 50 000 prominentnych osób na całym świecie. Wśród nich znalazły się dziesiątki obrońców praw człowieka, blisko 200 dziennikarzy, kilku arabskich książąt królewskich i ponad 600 polityków, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Pakistanu Imran Khan i prezydent Iraku Barham Salih.

Tymczasem premier Indii Narendra Modi wykorzystał oprogramowanie do wykopania brudów na swoich osobistych przeciwników. Inni członkowie jego rządu zhakowali telefon kobiety oskarżającej naczelnego sędziego Indii o gwałt.

Pegasus został również znaleziony w telefonie zamordowanego dziennikarza Washington Post, Jamala Khashoggiego, co sugeruje, że NSO współpracowała z rządem saudyjskim, pomagając mu w uciszaniu sprzeciwu i krytyki. https://www.mintpressnews.com/pegasus-just-tip-israel-unit-8200-toka-spyware-whitney-webb/278042/

Pegasus działa poprzez wysłanie wiadomości tekstowej do urządzenia, którego dotyczy. Jeśli użytkownik kliknie na podany link, automatycznie pobierze spyware. Po zainfekowaniu możliwe jest śledzenie lokalizacji i ruchów danej osoby, robienie zrzutów ekranu, włączanie kamery i mikrofonu telefonu, odzyskiwanie wiadomości i kradzież haseł.

Ale podczas gdy Pegaz NSO stał się światową sensacją, inna firma, bardziej niepokojąca i niebezpieczna, umknęła uwadze. Tą firmą jest Toka, założona przez byłego ministra obrony i premiera Izraela, Ehuda Baraka, z pomocą kilku oficerów Jednostki 8200. Toka może infiltrować każde urządzenie podłączone do internetu, w tym echo Amazona (Alexa), telewizory, lodówki i inne urządzenia domowe. W zeszłym roku dziennikarka Whitney Webb powiedziała MintPress, że firma skutecznie działa jako grupa frontowa dla operacji szpiegowskich izraelskiego rządu.

Trzecią prywatną firmą szpiegowską wypełnioną absolwentami Jednostki 8200 jest Candiru. Firma z siedzibą w Tel Awiwie prawie nie istnieje, oficjalnie. Nie ma strony internetowej. A jeśli udasz się do jej siedziby, nic nie wskazuje na to, że jesteś we właściwym miejscu. Niemniej jednak, powszechnie uważa się, że Candiru stoi za atakami złośliwego oprogramowania odnotowanymi w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, Katarze i Uzbekistanie. https://www.haaretz.com/middle-east-news/2019-01-04/ty-article/.premium/top-secret-israeli-cyberattack-firm-revealed/0000017f-e36d-d38f-a57f-e77ff84b0000 https://www.securityweek.com/secretive-israeli-exploit-company-behind-wave-zero-day-exploits

Nazwa firmy pochodzi od pasożytniczej amazońskiej ryby, o której mówi się (apokryficznie), że płynie w górę strumienia ludzkiego moczu i dostaje się do organizmu przez cewkę moczową. Jest to trafna analogia dla firmy, która spędza swój czas na wyszukiwaniu błędów bezpieczeństwa w systemach operacyjnych Android i iOS oraz przeglądarkach takich jak Chrome, Firefox i Safari, wykorzystując ową wiedzę do szpiegowania nieświadomych celów. (…)

MICROSOFT

Dane z LinkedIn sugerują, że co najmniej 166 byłych członków Unit 8200 przeszło do pracy w Microsofcie. Oprócz tych już wymienionych, wśród innych są Ayelet Steinitz, była szefowa Global Strategic Alliances Microsoftu, starszy inżynier oprogramowania Tomer Lev oraz starsi menedżerowie produktu, Maayan Mazig, Or Serok-Jeppa i Yuval Derman. (linki do profili wymienionych osób w oryginale atykułu)

Warto zauważyć, że gigant z siedzibą w Seattle również w dużym stopniu polega na byłych specjalistach z Jednostki 8200 przy projektowaniu i utrzymywaniu swojego globalnego aparatu bezpieczeństwa. Przykładami tego zjawiska są badacze bezpieczeństwa Lia Yeshoua, Yogev Shitrit, Guni Merom, Meitar Pinto i Yaniv Carmel, inżynier oprogramowania do ochrony przed zagrożeniami Gilron Tsabkevich, badaczka danych Danielle Poleg, specjalista ds. analizy zagrożeń Itai Grady oraz kierownik ds. produktów bezpieczeństwa Liat Lisha. W przypadku Meroma, Carmela i Pinto przeszli oni prosto z jednostki 8200 do zespołu Microsoftu, co ponownie sugeruje, że Microsoft aktywnie rekrutuje z oddziału. (linki do profili wymienionych osób w oryginale atykułu)

Inne produkty bezpieczeństwa Microsoftu, takie jak Microsoft Defender Antivirus i Microsoft Azure secure cloud computing, są również projektowane i obsługiwane przez byłe kadry z Jednostki 8200. Są to m.in. były starszy architekt Michael Bargury, główny kierownik ds. inżynierii oprogramowania Shlomi Haba, starsi kierownicy ds. inżynierii oprogramowania Yaniv Yehuda, Assaf Israel i Michal Ben Yaacov, starszy kierownik ds. produktu Tal Rosler, inżynier oprogramowania Adi Griever oraz kierownik ds. produktu Yael Genut. (linki do profili wymienionych osób w oryginale atykułu)

Jest to godne uwagi, gdyż według doniesień, złośliwe oprogramowanie wyprodukowane prawdopodobnie przez Jednostkę 8200 było wykorzystywane do atakowania produktów firmy Microsoft, takich jak jej system operacyjny Windows. Podobno wykorzystywało ono znalezione luki do atakowania systemów kontroli, kasowania dysków twardych i wyłączania kluczowych systemów, takich jak infrastruktura energetyczna Iranu. (…) https://www.industrialcybersecuritypulse.com/threats-vulnerabilities/throwback-attack-duqu-one-of-the-most-skilled-mysterious-and-powerful-apt-groups/

WIELKA TECHNOLOGIA, RZĄDY TOTALNEJ KONTROLI

(…) MintPress już wcześniej udokumentował, jak w ostatnich latach wielkie firmy technologiczne, takie jak Twitter, Facebook, Google, TikTok i Reddit, zatrudniły setki szpiegów z CIA, NSA, FBI, Secret Service, NATO i innych agencji wywiadowczych. Fakt, że również jednostka 8200 jest rezerwą rekrutacyjną podkreśla, za jak silnego sojusznika Izrael jest uważany na Zachodzie.

Podkreśla to również rosnące wzajemne przenikanie się Doliny Krzemowej oraz systemu totalnej kontroli społeczeństwa i dodatkowo podważa wszelkie pozory, że wielkie firmy technologiczne są po naszej stronie w walce o bezpieczeństwo i zachowanie prywatności w sieci. https://www.unz.com/article/revealed-the-former-israeli-spies-working-in-top-jobs-at-google-facebook-and-microsoft/

Pubblicità