Założyciel i przewodniczący Klaus Schwab zarzadzał Forum przez 52 lata, ale obecnie postrzegany jest przez niektórych byłych i obecnych pracowników jako “stanowiący prawo dla siebie samego”.

Przyszłość Klausa Schwaba – «pana Davosa» od ponad pół wieku – stała się tematem rozmów na tegorocznym spotkaniu po tym, jak pracownicy Światowego Forum Ekonomicznego wyrazili ostrą krytykę pod adresem swojego przewodniczącego oraz braku strategii w sprawie sukcesji po nim.

Grupa obecnych i byłych pracowników WEF, którzy skontaktowali się z Guardianem, powiedziała, że 82-letni Schwab jest sam dla siebie prawem i otoczył się “nobodies”, którzy nie są w stanie prowadzić organizacji, którą założył na początku lat ’70.

“Klaus jest u steru WEF od 52 lat. Kiedy się urodził [w 1938 roku] 122 ze 195 państw świata istniejących w tej chwili jeszcze nawet nie istniało. On całkowicie nie odpowiada przed nikim wewnątrz i na zewnątrz organizacji” – powiedziała grupa.

“Jesteśmy grupą obecnych i byłych pracowników WEF. Chcemy odegrać naszą rolę we wspomaganiu debaty na temat roli, jaką ta organizacja odgrywa w świecie” – dodali.

Grupa stwierdziła, że chce pozostać anonimowa. “Wahamy się, czy ujawnić się, ponieważ Klaus ma bardzo dobre kontakty i może bardzo utrudnić nam życie – także po odejściu z WEF”.

Spekulacje na temat przyszłości Schwaba nasiliły się w tym tygodniu po tym, jak w publikacji internetowej serwisu Politico stwierdzono, że partnerzy strategiczni WEF – czyli spółki, które finansują działalność o wartości 390 milionów dolarów (315 milionów funtów) rocznie – są niezadowoleni z braku strategii sukcesji. https://www.politico.com/newsletters/global-insider/2023/01/17/the-race-to-succeed-klaus-schwab-00078057

Grupa członków personelu WEF powiedziała, że zamieściła swoją krytykę na platformie mediów społecznościowych LinkedIn, ale została ona usunięta na wniosek WEF, czemu organizacja zaprzecza.

Posty, podzielone z Guardianem, mówiły: “Nie ma zbyt wiele przyszłości dla WEF po Klausie nie tylko dlatego, że nie ma wyraźnego jego następcy, ale także dlatego, że jego zarząd jest tak wielkim gniazdem żmij, że wyższe kierownictwo będzie sobie skakać nawzajem do gardeł w momencie, gdy staruszek odwali kitę”.

Rzecznik WEF powiedział: “O wszelkich przyszłych nominacjach przywódców instytucji decyduje Rada powiernicza. Forum posiada silną instytucjonalną strukturę zarządzania, zapewniającą jego dalszą zdolność do pełnego realizowania swej misji.”

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair jest jedną z czołowych postaci międzynarodowych, które łączy się ze wspomnianym stanowiskiem.

Grupa byłych i obecnych pracowników WEF zakwestionowała zdolność organizacji do funkcjonowania bez Schwaba u steru. Szef jednej z brytyjskich firm potwierdził, że wydaje się, iż nie widzi żadnego następcy Schwaba w kolejce. “Mam wrażenie, że umrze na swym stanowisku”.

Inny wieloletni uczestnik spotkań w Davos wyraził zdziwienie, że Schwab pozwolił na pojawienie się spekulacji na temat jego przyszłości. “Jeśli mam być szczery, to uważam, że to za lekki brak szacunku [biorąc pod uwagę wszystko, co zrobił], ale powinien był wiedzieć, że to się wydarzy i podjąć kroki, aby to udaremnić”.

Światowe Forum Ekonomiczne jest fundacją szwajcarską i nie posiada udziałowców.

Na podstawie: https://www.theguardian.com/business/2023/jan/18/mutiny-erupts-among-wef-staff-over-role-of-mr-davos-klaus-schwab