Dokładna liczba nieobecnych (posłów i senatorów) nie została odnotowana, ponieważ posiedzenie parlamentu wloskiego z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego – w ramach videokonferencji – odbyte 22 marca 2022 – nie przewidywało rejestracji obecności. Jednakże według szacunków przedstawionych przez obserwatorów oraz sekretarzy Izby, na wspólnej sesji brakowało ponad 350 posłów i senatorów. (czyli ponad 1/3 ogółu)

“Dezercji” dokonało zatem znacznie więcej parlamentarzystów niż ci, którzy w poprzednich dniach ogłosili, że nie wezmą udziału w sesji. Wśród nich znaleźli się posłowie “Alternativa” – frakcji ugrupowania “Misto” złożonej w dużej mierze z byłych członków Ruchu 5 Gwiazd, którzy uznali wystąpienie Zelenskiego za “przegięcie” i “zabieg marketingowy”.

“Bycie solidarnym” z Ukrainą “nie oznacza konieczności przyłączenia się do propagandy mającej na celu podnoszenie poprzeczki dla nieustannych żądań interwencji zbrojnych, takich jak strefa zakazu lotów czy wysłanie wojsk, które oznaczałyby oficjalne przystąpienie Włoch i Europy do konfliktu ogólnoświatowego” – głosi stanowisko parlamentarzystów włoskich, którzy zbojkotowali Zelenskiego.

Wystąpienie Zelenskiego w parlamencie włoskim podsumowała nieobecna na sesji senator Bianca Laura Granato:Jeśli ktoś faktycznie znajduje się pod bombami – nie jest w stanie zrealizować połączenia internetowego”.

https://www.ilfattoquotidiano.it/2022/03/22/zelensky-piu-di-350-parlamentari-assenti-alla-seduta-comune-le-tribune-erano-quasi-vuote/6534094/ https://www.today.it/politica/parlamentari-contro-zelensky.html

Pubblicità