Będą w chlebie, w piwie, czekoladzie, herbatnikach, pizzy i wielu innych: Oprócz składników konwencjonalnych – na liście komponentów wymienionych produktów spożywczych znajdą się wkrótce również zmielone świerszcze. Wynika to z rozporządzenia Unii Europejskiej z dnia 3 stycznia 2023, które zezwala na dopuszczenie do obrotu na rynku europejskim «częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszczy domowych» produkowanego przez spółkę wietnamską.

Regulacja ta nie jest nowością: wraz z szarańczą wędrowną (zatwierdzoną w listopadzie 2021) oraz żółtą larwą mącznika (w lutym 2022) – w Unii Europejskiej, już wcześniej, dwa gatunki owadów zostały zatwierdzone jako żywność.

W dokumencie wydanym przez Unię czytamy:

«W dniu 24 lipca 2019 r. spółka Cricket One Co. Ltd (“wnioskodawca”) https://www.cricketone.asia/products złożyła do Komisji wniosek o zezwolenie zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/2283 na wprowadzenie na rynek unijny częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcz domowy) jako nowej żywności. We wniosku zwrócono się o dopuszczenie częściowo odtłuszczonego proszku uzyskanego z całego Acheta domesticus (świerszcz domowy) do stosowania w chlebie wieloziarnistym i bułkach, krakersach i paluszkach chlebowych, batonach zbożowych, suchych premiksach do wyrobów piekarniczych, herbatnikach, suchych nadziewanych i nienadziewanych produktach na bazie makaronu, sosach, przetworzonych produktach ziemniaczanych, daniach na bazie roślin strączkowych i warzyw, w pizzach, produktach na bazie makaronu, serwatce w proszku, analogach mięsnych, zupach i zupach na koncentratach lub w proszku, przekąskach na bazie mąki kukurydzianej, napojach piwopodobnych, wyrobach czekoladowych, orzechach i nasionach oleistych, przekąskach innych niż chipsy oraz wyrobach mięsnych, przeznaczonych dla ogółu ludności.»

Jedzenie mąki ze świerszczy może wywołać wstrząs anafilaktyczny – o czym brukselskie robactwo dobrze wie, jako że wspomina o tym w opublikowanym przez siebie rozporządzeniu (fragment poniżej); pomimo to, proch ze zmielonych świerszczy stanie się w Europie stałą domieszką niezliczonej wręcz ilości produktów spożywczych:

«Na podstawie niewielkiej liczby opublikowanych danych dotyczących alergii pokarmowej związanej z owadami w ujęciu ogólnym, w których niejednoznacznie powiązano spożycie Acheta domesticus z pewną liczbą przypadków anafilaksji, oraz na podstawie dowodów wykazujących, że Acheta domesticus zawiera pewną liczbę potencjalnie uczulających białek, Urząd stwierdził w opinii, że spożycie tej nowej żywności może wywołać uczulenie na białka Acheta domesticus. Urząd zalecił przeprowadzenie dalszych badań nad alergennością Acheta domesticus.»

Co bardzo istotne w kontekście tego, co powyżej, odrębna forma oznakowania owadzich produktów – np. w nazwie produktu – nie została w rozporządzeniu unijnym przewidziana. O tym, czy dany produkt zawiera części owadów, konsumenci będą mogli dowiedzieć się wyłącznie z drobnego druczku zawartego w wykazie jego składników, brzmiącego: «Częściowo odtłuszczony proszek Acheta domesticus (świerszcz domowy)».

Na podstawie: COMMISSION IMPLEMENTING REGULATION (EU) 2023/5 of 3 January 2023 authorising the placing on the market of Acheta domesticus (house cricket) partially defatted powder as a novel food and amending Implementing Regulation (EU) 2017/2470 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32023R0005