Nowy szef brytyjskiej armii rzucił żołnierzom hasło mobilizacyjne – powiedział im, że muszą być gotowi stawić czoła Rosji na polu bitwy.

Gen. Sir Patrick Sanders, który rozpoczął pracę w zeszłym tygodniu, zwrócił się do wszystkich szeregowych i pracowników cywilnych w wewnętrznym komunikacie z 16 czerwca, z którym zapoznało się BBC. https://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_Sanders_(British_Army_officer)

Inwazja Rosji na Ukrainę ukazuje potrzebę “ochrony Wielkiej Brytanii i gotowości do walki i wygrywania wojen na lądzie” – mówi. Dodaje, że armia i sojusznicy muszą być teraz “zdolni do … pokonania Rosji”.

Źródło z dziedziny obronności powiedziało korespondentowi BBC ds. obronności Jonathanowi Beale’owi, że ton komunikatu – opublikowanego w wewnętrznym intranecie Ministerstwa Obrony – nie był zaskakujący. Stwierdzono, że wszystkie armie szkolą się do walki, ale zagrożenie wyraźnie się zmieniło.

Gen. Sir Patrick zaznaczył w komunikacie, że jest pierwszym szefem Sztabu Generalnego “od roku 1941, który objął dowództwo nad armią w cieniu wojny lądowej w Europie, w którą zaangażowane jest jedno z głównych mocarstw kontynentalnych”.

Dodał: “Inwazja Rosji na Ukrainę podkreśla nasz podstawowy cel – ochronę Wielkiej Brytanii oraz gotowość do walki i wygrywania wojen na lądzie – a także wzmacnia wymóg odstraszania rosyjskiej agresji groźbą użycia siły.”

Zauważył, że “świat zmienił się od 24 lutego i obecnie istnieje palący imperatyw stworzenia armii zdolnej do walki u boku naszych sojuszników i pokonania Rosji w bitwie”.

Generał Sir Patrick określił również swój cel, którym jest “przyspieszenie mobilizacji i modernizacji armii, aby wzmocnić NATO i pozbawić Rosję szansy na zajęcie kolejnych obszarów Europy… Jesteśmy pokoleniem, które musi przygotować armię do ponownej walki w Europie”. https://www.bbc.com/news/uk-61858476

&&&

«Generał Sir Patrick Sanders otwarcie opowiadał o swych zmaganiach ze zdrowiem psychicznym. Powiedział dziś, że istnieje kategoryczny imperatyw stworzenia armii zdolnej do pokonania Rosji w walce. Coś tu nie gra».

W wywiadzie opublikowanym na stronie armii brytyjskiej na Twitterze,  generał ujawnił swoje własne zmagania ze zdrowiem psychicznym w różnych momentach swojej kariery. https://www.forces.net/news/youre-not-being-judged-senior-army-officer-mental-health-struggles

Pubblicità